Návštěvnost zahraničních institucí
Johanka Lomová zprávy duben 2016
Časopis Artnewspaper zveřejnil návštěvnost světových muzeí. Nejpopulárnější výstavou loňského roku se stala přehlídka čínského modernisty Chen Cheng-po (1895-1947) v Národním muzeu v Tajpeji. Umělec patří mezi tchajwanské hrdiny zabité v roce 1947 Čankajškovou armádou. Popularita výstavy jistě souvisí i s návštěvností instituce jako takové, tu v průměru denně navštívilo 12 tisíc lidí. Druhou nejúspěšnější placenou výstavou moderního umění byla výstava Henriho Matisse v newyorské MoMě (6 tisíc denně / 724 tisíc celkem) následovaná představením Pierra Bonnarda v Musée d´Orsay (4,8 tis. / 510 tis.).
Vedle velkých jmen současného a moderního umění patří mezi taháky především výstavy sestavené ze zápůjček slavných institucí. Jde například o výstavu pozdních Monetových maleb zapůjčených z pařížského Musée Marmottan Monet do tokijského metropolitního muzea, která přilákala v průměru více než 10 tisíc návštěvníků denně (764 tis. celkem). Vedle museí umění v lidnatých asijských metropolích se mezi nejnavštěvovanější instituce řadí ještě Centro Cultural Banco do Brasil v Rio de Janeiru. Jeho výstavy jsou ovšem přístupné zdarma. I zde se nejvyhledávanější přehlídkou stala zapůjčená expozice. Z madridské Reina Sofía sem putovaly obrazy Picassa, Dalího a Miróa (9, 5 tis. / 621 tis.) a práce Kandinského z petrohradského Státního muzea (8, 3 tis. / 442 tis.).
Na prvních dvou příčkách nejnavštěvovanějších institucí se udržel pařížský Louvre (8, 6 mil.) a volně přístupné londýnské Britské muzeum (6, 8 mil.). V první desítce si pohoršila muzea londýnská (National Gallery s 5, 9 mil. a Tate s 4, 7 mil.). Nově se v ní objevila petrohradská Ermitáž (3, 7 mil.).
Ze současného umění placeným výstavám dominuje přehlídka Roberta Gobera v MoMě (5, 4 tis. / 565 tis.), kterou ale v součtu překonává Jeff Koons, jehož práce v pařížském Center Pompidou a Guggenheimovu muzeu v Bilbao vidělo dohromady přes milion lidí (5 tis., respektive 5, 2 tis. / 650 tis. a 494 tis.).
Nejpopulárnější newyorskou výstavou loňského roku (a jednou z mála tematických nikoli monografických výstav, která se v žebříčcích objevila) byla výstava v Metropolitním muzeu China: Through the Looking Glass (6, 6 tis. / 816 tis.).
Ze starého umění tabulku ovládl Rembrandt v Rijksmuseum (5,5 tis. / 521 tis.) a v umění 19. století to vedle zmíněné Monetovy přehlídky v Tokiu byla výstava Paříž v době Toulouse Lautreca v MoMě (5, 2 tis. / 1, 24 mil.).
Artnewspaper se rovněž věnuje tématu přestaveb existujících galerií. Přesvědčivě ukazuje, že počet návštěvníků s úpravami skokově roste. V souvislosti s plánovaným rozšířením losanagelského muzea LACMA podle projektu Petera Zumthora, které má stát 600 milionů dolarů, předpokládá ředitel Michael Govan, že každých investovaných 100 milionů by mělo přinést o 100 až 120 tisíc návštěvníků ročně více.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?