Náměstci pro kulturu
Johanka Lomová zprávy únor 2015
Na podzim roku 2014 proběhly volby do zastupitelstev obcí, následně se ustavily koalice a během prosince bylo jasno i o nových radních či náměstcích primátorů pro kulturu. V některých městech je kultura kombinována se sportem, jinde s cestovním ruchem či věcmi sociálními a zdravotnictvím. Představme si politické reprezentanty kultury v deseti nejlidnatějších městech České republiky.
V hlavním městě Praha se radním pro kulturu stal Jan Wolf (*1972). Absolvent Střední průmyslové školy strojnické v Praze Na Třebešíně je předsedou KDU-ČSL na Praze 1(trvalé bydliště však má v Praze Letňanech). Pražským zastupitelem se stal z druhého místa na společné kandidátce křesťanských demokratů, Strany zelených a Starostů a nezávislých. „Jsem sportovec tělem i duší, hrával jsem závodně basketbal a chtěl bych, aby děti v Praze mohly sportovat všude a levně,“ sliboval ve svém předvolebním profilu. Wolf je v současné době majitel reklamní a tiskové agentury, v rámci medailonku uvádí svou pozici poradce Ministra kultury. V souvislosti s jeho jménem se mluví o nadstandardně dobrých vztazích křesťanských demokratů s developerem a lobbistou Luďkem Sekyrou, který o Wolfovi mluví jako o „talentovaném politikovi“, který pomohl úspěchu lidovců v Praze při volbách do poslanecké sněmovny tím, že na kandidátku přivedl Daniela Hermanna. Se Sekyrou ho pojí i zájem o stavbu kaplického návrhu národní knihovny na Rohanském ostrově. Začátkem ledna Divadelním novinám Wolf prozradil i dvě jména svých zamýšlených poradců. Ondřej Vetchý a Jan Potměšil by v jeho agendě měli zastupovat soukromá divadla a o.p.s. „Na živou kulturu a balet si umím představit například zástupce z ministerstva kultury. Takto budu postupovat ve všech oborech kultury, včetně městské galerie, knihovnictví a muzejnictví,“ řekl Divadelním novinám.
Podobně jako v Praze, také v Brně se pozice radního pro kulturu a sociální věci a zdravotnictví ujal zástupce menší strany v rámci koalice. Matěj Hollan (*1984) byl zvolen za hnutí Žít Brno. Absolvent bakalářského programu Muzikologie na Masarykově univerzitě v Brně se v minulosti angažoval v boji proti hazardu, korupci a za přístup k informacím. V souvislosti s kulturou zmiňme, že je členem iniciativy proti přesunu brněnského Hlavního nádraží a zajímal se i o změny v územním plánu.
V Ostravě se radním pro kulturu, sport a volnočasové aktivity se stal zástupce sociální demokracie Lumír Palyza (*1965), absolvent Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Post prvního náměstka je pro Palyzu pravděpodobně zklamáním, před volbami se o něm mluvilo jako o kandidátovi na primátora. Na facebookovém profilu Palyza své zájmy již jako náměstek shrnul následovně: „Jednou z priorit, kterým se chci v roce 2015 věnovat, je kromě dokončení rekonstrukce Městského stadionu, stavby Haly na atletiku i provedení rozsáhlé inventury majetku města Ostravy s případnými nároky do rozpočtu.“
V Plzni se náměstkem primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 stal bývalý primátor Plzně Martin Baxa (*1975) z ODS, jehož zvolení nový primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD komentoval pro zpravodajský portál Idnes slovy „ Ukázal, že umí dělat.“ Baxa je absolventem Masarykovy univerzity v Brně, obor učitelství dějepisu a zeměpisu pro střední školy, v současné době zároveň s funkcí na radnici nadále učí na plzeňském gymnáziu.
V Liberci se náměstkem pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch stal Ivan Langr (*1972), člen Strany Zelených zvolený na kandidátce Změny pro Liberec. Langr v současné době působí jako vedoucí oddělení marketingu a mluvčí Zoologické zahrady Liberec. Absolvent Pedagogické fakulty se zaměřením na český jazyk a dějepis, později ještě oborů politologie na Univerzitě Hradce Králové a sociální politika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Mezi lety 1998–2007 se živil jako novinář. Podle vlastních slov se odborně zabývá „především studiem systémové korupce a teorií a procesem vládnutí“.
V Olomouci má nejblíže postu radního pro kulturu Pavel Urbášek (*1959) z ČSSD, jenž má na starosti odbor školství, odbor vnějších vztahů a informací, Moravské divadlo Olomouc, Moravskou filharmonii Olomouc a Knihovnu města Olomouce. Urbášek, vzděláním historik, je občanským povoláním ředitel Archivu Univerzity Palackého. V minulosti se jako spoluautor podílel na vydání knihy Vítězové? Poražení?, věnované orální historii komunistického režimu v ČSSR očima bývalých disidentů a funkcionářů KSČ.
Méně než 100 tisíc obyvatel má město Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice. V Ústí nad Labem je radním pro kulturu a cestovní ruch Jaroslav Achab Haidler (*1958) herec a bývalý ředitel Činoherního studia Ústí nad Labem, odvolaný pro přílišnou kritiku politiky města v roce 2011. V Českých Budějovicích se náměstkem primátora pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch stal Jaromír Talíř (*1950) z KDU-ČSL, který v 90. letech nejprve působil jako poradce Ministra kultury a následně se v druhé Klausově vládě stal přímo ministrem. V radě města usedl i historik umění Hynek Látal, který působí na Katedře dějin umění Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V Pardubicích se stal náměstkem primátor pro sociální politiku, zdravotnictví, školství, sport, kulturu a cestovní ruch stal Jakub Rychtecký (*1984), absolvent katedry sociální politiky a sociální práce Masarykovy univerzity. Před volbami působil jako tiskový mluvčí primátora. Jako své hobby uvádí, podobně jako jeho již dříve zmínění kolegové: basketbal, všechny míčové sporty, film a houbaření. V Hradci králové nemají náměstci oborové specializace. Široká koalice v programovém prohlášení mimo jiné zdůrazňuje snahu o zápis hradeckého moderního urbanismu a architektury na seznam UNESCO.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?