Mladí respektují Šimotovou
Kateřina Černá zprávy prosinec 2008
Praha – V pátek 31. října převzala Adriena Šimotová Cenu od Vladimíra Skrepla. Putovní ocenění mění vždy název podle laureáta, příští rok se tedy bude udílet Cena od Adrieny Šimotové. Projekt vyjadřuje úctu mladších členů výtvarné obce ke starším umělcům. V záplavě cen pro mladé je tak čestnou výjimkou.
Výtvarníky do soutěže nominovala stovka výtvarných kritiků, teoretiků a umělců, kteří ještě nedosáhli věkové hranice 35 let. Mezi šesti nejjmenovanějšími umělci, kteří mají respekt mladé generace, se vedle Šimotové objevili Josef Bolf, Milena Dopitová, Igor Korpaczewski, Ján Mančuška a Václav Stratil. Dopitová se Stratilem byli nominovanými již minulý rok. O vítězi rozhodla čtyřčlenná porota ve složení Jana Kalinová, Kateřina Tučková, Martin Kohout a Jiří Skála, která osobně navštívila ateliéry finalistů.
Kromě laureáta byly vyhlášeny ještě tři další kategorie. Cenu za nejlepší samostatnou výstavu roku 2008 získal Michal Pěchouček a jeho Screen v Galerii Jiřího Švestky. Nejlepší skupinovou výstavou se stalo 6. Bienále mladého umění Zvon 2008 pod kuratelou Karla Císaře. „Plyšového Skrepla“ za nejproblematičtější výstavu získal kurátor Pavel Humhal za Sexismus v Galerii Václava Špály.
Adriena Šimotová se narodila v roce 1926 a patří spolu se sochařkami Evou Kmentovou, Věrou Janouškovou nebo sestrami Válovými k silné generaci výtvarnic, které nastoupily na scénu po druhé světové válce. Po malířských začátcích přešla v 70. letech k práci s papírem, který skládá, stříhá, proráží, vrství a dotváří nanášením barvy a otisky těla. Hlavním námětem jejích děl je lidská figura a mezilidské vztahy. Její práce proto bývají označovány jako existencialistické. Autorka se však obecným škatulkám brání: „Nezajímá mne realismus, ale realita, nezajímá mne figurace, ale člověk. Sdírám-li ho z kůže, je to zároveň moje kůže.“
Jako odměna za vítězství byla Adrieně Šimotové nabídnuta výstava v Ateliéru Josefa Sudka. Přímo v Karlin Studios, kde proběhlo vyhlášení ceny, pak dostala sadu barevných pigmentů, které používá při své práci.
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2019
Knihy pod stromeček: Umění loutky – Pracoval jsem mnoho – Inteligence obrazu a jazyk dějin umění – Umění a iluze – Obrazy a předobrazy – Krásná jizba
knižní tipy
Kateřina Černá tipy červen 2022
Buckminster Fuller – Jitka Svobodová – Ladislav Lábus – Wittlichův Rodin – Rozhovor s Krištofem Kinterou – Jan Kotěra: Mýtus architekta
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2020
Knihy pod stromeček: Chrám umění Rudolfinum – Antické umění ve sbírce Národního muzea – Tomáš Vaněk – Architektky – Teorie obrazu v raném křesťanství – Příběh malířství
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?