Metropolitní plán pro Prahu

Jan Skřivánek staveniště červenec 2012

Zastupitelstvo hlavního města začátkem června rozhodlo zastavit práci na novém územním plánu Prahy, jehož přípravy provázela podezření z korupce a kritika, že zvolená metodika městského plánování je zbytečně složitá a zastaralá. Změnu v přístupu k územnímu plánu prosazovala pražská TOP 09 v čele s náměstkem primátora pro územní rozvoj Tomášem Hudečkem. Koaliční partner ODS se o věci nechal dlouho přesvědčovat, nakonec však zastupitelé návrh v drtivé většině podpořili. Opoziční strany hlasovaly proti, prý proto, že město za přípravu nového územního plánu v uplynulých čtyřech letech utratilo na čtvrt miliardy korun.

Změnu naopak již začátkem roku podpořila iniciativa Za novou Prahu, mezi jejímiž signatáři je řada renomovaných architektů a urbanistů (Alena Šrámková, Eva Jiřičná, Miroslav Masák, Zdeněk Zavřel a další). Několik dní před jednáním zastupitelstva vznikla ještě petice Podpořme přípravu Metropolitního plánu, kterou společně podepsali rektor AVU Jiří T. Kotalík, Pavel Hnilička za Českou komoru architektů, Jakub Fišer z iniciativy Za novou Prahu a architekt Josef Pleskot. „Stávající plány jsou ideálním korupčním nástrojem (nekoncepčnost umožňující stálé změny směru, přeregulovanost vyžadující stálé změny pravidel, formálnost zabraňující dynamické taktice města) a naprosto postrádají vstřícnost užívání a jasnost vize,“ píše se v petici.

Součástí rozhodnutí o ukončení příprav územního plánu byl souhlas se zahájením pořizování nového tzv. Metropolitního plánu. Zatímco dosavadní územní plán vycházel z dnes již zastaralé koncepce funkčního dělení města, nový Metropolitní plán bude stanovovat pouze maximální zátěž daného území a nebude se do podrobností zabývat územími, která jsou stabilizovaná. Na jedné straně má Metropolitní plán zúžit prostor pro korupci (jen v minulém volebním období bylo navrženo 3 tisíce úprav územního plánu), na druhé více počítá se zapojením veřejnosti do procesu rozvoje města. „Přísnost je ve vymezení ochrany hodnot a udržení dohodnutého směru rozvoje, ne v absurdním trvání na neobhajitelných regulativech,“ charakterizují moderní územní plány signatáři výše zmiňované petice.

Několik týdnů po rozhodnutí zastupitelstva přípravy územního plánu začala vyšetřovat policie a některé parcele si prověří také pražský magistrát. „Naplánoval audit zhruba 240 ploch, které chtěli developeři či další zájmové skupiny využít jinak, než v územním plánu Prahy navrhovali městští architekti a inženýři. Zajímavé totiž je, že přestože úřady tyto záměry už dříve smetly ze stolu, jejich seznam se loni na magistrát vrátil zpět, ať je ještě zváží,“ informovaly koncem června Hospodářské noviny.

K přípravám Metropolitního plánu Útvaru rozvoje hlavního města přizval odborníky z ČVUT a hlavou celého týmu bude architekt Roman Koucký. „Jediné, čeho můžeme dosáhnout, je vyvážené prostředí. A pokud se bude to prostředí na jakoukoliv stranu vychylovat, ať už směrem k velké výstavbě, nebo směrem k nezastavěným zpustlým plochám, tak to bude špatně. My musíme najít naprosto zřetelnou strukturu města a tu rozvíjet,“ charakterizoval svůj přístup k tomuto úkolu Koucký v rozhovoru na Radiožurnálu. Koucký se otázkou plánování a rozvoje měst zabývá dlouhodobě. Je mimo jiné autorem knih Elementární urbanismus a Úřad kreátora, ve které volá po přehodnocení současného restriktivního pojetí památkové péče. Jeho architektonická kancelář zpracovala, respektive zpracovává územní plány Teplic, Ústí nad Orlicí či Pece pod Sněžkou.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné