Kouzla s čísly

Markéta Horešovská k věci říjen 2014

Rozpočet ministerstva kultury na příští rok je o půl miliardy korun vyšší než letos a měl by činit 10,9 miliardy. Ministr Herman nešetří slovy jako historicky nejvyšší částka a říká, že oproti původnímu návrhu z jara se mu podařilo vybojovat navíc přes dvě miliardy.

 

To má však několik podstatných aspektů, zejména ten, že ministr financí Andrej Babiš, který do vlády přišel ze světa byznysu, seškrtá v první chvíli jako správný manažer rozpočet každému, kdo mu ho předloží. A pokud ministr kultury přišel s rozpočtem ve stejné výši jako letos a počítal, že třeba finance ještě něco přihodí, protože kulturu všichni milují, se zlou se potázal a první návrh zněl o miliardu méně než loni.

Hermanovi se během vyjednávání dařilo po stovkách milionů do jeho resortu přidávat, až dosáhl téměř jedenácti miliard. Nominálně jde sice o historicky nejvyšší rozpočet českého ministerstva kultury, když se však od něj odpočítají výdaje na církve, dostaneme 7,4 miliardy. V letech 2007 až 2011 šlo do kultury po odečtení výdajů na církve vždy kolem 6,5 miliardy, od roku 2012 je to sedm miliard korun. Od loňského roku ale k výdajům na církve, které již předtím v rozpočtu činily asi 1,5 miliardy, přibyla roční dvoumiliardová splátka finanční náhrady, která je součástí majetkového vyrovnání státu s církvemi. Ze současných desetimiliardových rozpočtů tak jde na církve téměř třetina. Přesto rozpočet na příští rok počítá s navýšením peněz třeba na opravy památek i pro živé umění.

Ministr Herman také slibuje, že oproti 3,5 procenta, o která se od listopadu zvýší platy všem státním zaměstnancům, by mohli ti v kultuře počítat od ledna se zvýšením o čtyři procenta proti letošnímu roku. Platy zaměstnanců příspěvkových organizací ministerstva kultury jsou dlouhodobě hluboko pod průměrným příjmem v České republice, který činí 25 tisíc korun. Průměrný plat v Národní galerii je letos 18,5 tisíce korun, v Památníku Terezín 16,5 tisíce  korun a v Technickém muzeu v Brně jen 15 tisíc korun.

Jsou ale i výjimky – České filharmonii před dvěma lety tehdy nastupující šéf David Mareček vyjednal zvýšení platů z průměrných 26 na 40 tisíc korun. Navýšení platů tehdy podepsal jako ministr financí Miroslav Kalousek. Podobně by rád zvedl mzdy zaměstnancům nový ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Zda najde pochopení u Andreje Babiše, který z údajně úsporných důvodů odmítá poskytnout státní záruky pro zápůjčky uměleckých děl ze zahraničí z obavy, že by stát musel případnou, avšak velmi nepravděpodobnou škodu uhradit, není zřejmé.

Největší část rozpočtu ministerstva odčerpají příspěvkové organizace, letos to bylo 4,3 miliardy. V příštím roce by měly dostat 4,9 miliardy, na provoz má jít 3,2 miliardy a miliarda na program péče o národní kulturní poklad, tedy rekonstrukce sídel některých těchto institucí. V programu je slíbeno celkem 10,3 miliardy korun, ale vyčerpala se zatím asi jen třetina. V létě ministerstvo slíbilo, že do roku 2017 investuje do zanedbaných budov tři miliardy – každý rok jednu. Má před sebou hlavně třímiliardovou opravu Národního muzea, které je zavřené už tři roky, a Uměleckoprůmyslového musea, které se zavře koncem letošního roku.

Ministerstvo v létě vyčíslilo své investiční potřeby na celkem šest miliard korun. Z programu péče o národní kulturní poklad by pravděpodobně resort chtěl investovat do oprav ve Státní opeře, na své nové sídlo stále čeká Národní filmový archiv a z různých stran se oťukává možnost nové budovy pro Národní galerii. Snad se ale podaří zažehnat nápad na natlačení moderních a současných děl do jakési repliky nerealizované budovy Kaplického knihovny, jak o tom občas ministr Herman zřejmě na různá doporučení nahlas uvažuje.

Kapitola Kulturní služby měla v rozpočtu ministerstva kultury letos necelých 500 milionů. V nich se kromě grantů na živé umění skrývá třeba podpora profesionálních divadel. Na podporu více než třicítky divadel a orchestrů v celé zemi letos šlo 66 milionů, příští rok to má být 75 milionů. Asociace profesionálních divadel před dvěma lety vedla velkou kampaň, tehdy podpora z ministerstva dosáhla minima, když všem scénám šlo od státu jen 55 milionů korun. V době, kdy program schválila vláda, se ale počítalo s tím, že podpora divadlům se bude postupně zvyšovat z 38 milionů v roce 2006 na 150 milionů v roce 2013. Navýšení pro příští rok je tedy stále daleko za plány resortu z doby před ekonomickou krizí. Nicméně celá kapitola Kulturní služby má mít v příštím roce o 100 milionů víc než letos.

Ministr Herman říká, že během současné vlády dojde resort kultury vytouženého jednoho procenta ze státního rozpočtu. Usilovaly o to mnohé české vlády, Herman říká, že by ho chtěl mít v roce 2017. A půjde prý o rozpočet bez výdajů na církve, s nimi by to přibližně bylo 1,3 procenta státního rozpočtu. Loni tento podíl činil včetně výdajů na církve asi 0,89 procenta, letos 0,86 procenta.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné