Kolmo.eu v Benátkách
Josef Ledvina staveniště říjen 2013
Praha – V soutěži na návrh expozice pro československý národní pavilon na 14. bienále architektury v Benátkách, které bude probíhat od června do listopadu 2014, zvítězil ateliér Kolmo.eu vedený Martinem Hejlem. Rozhodnutí odborné komise s předsedkyní Janou Tichou, šéfredaktorkou časopisu Zlatý řez, zveřejnil vypisovatel soutěže, jímž je Národní galerie, v polovině září.
Porota, v níž vedle Tiché zasedl například Dan Merta z Galerie Jaroslava Fragnera nebo architekti Alena Šrámková a Osamu Okamura, vybírala z dvaceti sedmi návrhů. Ocenila především to, jak přesvědčivě projekt Kolmo.eu reaguje na zadání vypisovatele. Předsedkyně poroty dále na vítězném projektu vyzdvihla jeho komunikovatelnost zahraničnímu publiku. „Vizuálně výrazná forma prezentace umožňuje implementaci výsledků různých výzkumů v několika vrstvách,“ uvedla a dodala, že návrh „dovoluje inovativní interpretaci historie české a slovenské architektury ve 20. století a bude srozumitelný i zahraničnímu publiku“.
Vítězný tým v expozici představí proměny bydlení v Československu za uplynulých sto let. Sledovat bude jejich vztah ke společenskému a politickému vývoji. Projekt vzniká ve spolupráci s fakultami architektury Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a Technické univerzity v Liberci.
Téma expozice mělo podle zadání korespondovat s koncepcí kurátora 14. bienále Rema Koolhaase, jejímž hlavním motivem je „hledání základů architektury“. Další omezení bylo finančního rázu. Rozpočet byl stanoven na 1,5 milionu korun, pokud by jej přihlášený návrh převyšoval, měl jeho autor předložit doklady o zajištění nadlimitních finančních prostředků.
„Může se zdát, že je to málo, ale na druhou stranu i s těmito prostředky se dá něco udělat. Navíc finanční i jiné omezení zásadním způsobem prověří schopnosti architektů. Ta nejzajímavější řešení přicházejí v omezených rozpočtech, při neomezeném rozpočtu nemáte důvod se nad řadou věcí zamýšlet a něco řešit,“ komentoval rozpočet kurátor sbírky architektury Národní galerie Jakub Potůček.
Bienále architektury se tradičně konalo na podzim, příští rok se poprvé přesune do stejného termínu, ve kterém v lichých letech probíhá slavnější bienále umění. Výstavu bude možné navštívit od 7. června do 23. listopadu. Minulý ročník v roce 2012 navštívilo 178 tisíc návštěvníků. Československý pavilon je od rozpadu federace spravován oběma nástupnickými zeměmi společně. Expozici zajišťuje střídavě česká a slovenská strana. Na 13. architektonickém bienále prezentoval v československém pavilonu slovenský kurátor Ján Pernický projekt Asking Architecture.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?