Jména na zdi

Kateřina Černá zprávy říjen 2008

Praha – Na přelomu srpna a září se v Praze uskutečnil dvanáctidenní mezinárodní festival Names, věnovaný graffiti a street artu. Šlo o první podobnou akci v Čechách, inspirovanou například berlínským festivalem City of Names.

Centrem pražského dění byla Trafačka, bývalá trafostanice ve Vysočanech, která funguje již dva roky jako galerie. Doprovodné přednášky, promítání a prezentace účastníků se konaly v kině Aero. Po významných pražských lokalitách provázel writer Pasta, který se podílel na základní monografii o českém graffiti In Graffiti We Trust. Venku zatím probíhalo to hlavní – nenápadné i masivnější přetváření města.

Kromě českých autorů se hlavnímu organizátorovi Janu Kalábovi a jeho sedmičlennému týmu podařilo do Prahy přilákat 24 světových jmen. Nejpočetněji byla zastoupena německá scéna (Zasd, Loomit, skupina Via Grafik a další), nechyběli Brazilci, Poláci, Rusové nebo Skandinávci.

S jejich díly se můžeme setkat po celém městě. Dvě z nich se nacházejí přímo v centru Prahy. Na piazettě Národního divadla bude do 15. října objekt nazvaný Zedz Visitors Center, který účastníci zvolili nejlepším dílem festivalu. Plastiku vytvořil amsterodamský umělec Zedz z prostorových písmen svého jména. Na fasádě u parkoviště na Národní třídě budou zase do konce měsíce namalované tanky a bagry od italského writera Blu, jednoho z šesti autorů, jejichž díla přes léto zdobila londýnskou Tate Modern.

Za dalšími objekty se lze vypravit podle mapky, která je dostupná na stránkách www.namesfest.net.  Kromě vzdálenějšího Trona na smíchovské Meet Factory a rakouského Keramika na Základní škole Litvínovská na Proseku se všechny lokace koncentrují kolem Trafačky. Řada z nich je dobře dostupná metrem. Zmiňme alespoň okolí stanice Vltavská (Point, Mode 2) a Palmovka, kde po protihlukové zdi stékají barvy Američana KR.

Všechny zmíněné plochy byly pomalovány legálně. Kalábovi a spol. se podařilo přesvědčit vlastníky vybraných objektů, aby je dali k dispozici writerům. „Honza Kaláb vytipoval plochy. Pak jsme zjistili jejich majitele a rozeslali dopisy, ve kterých jsme jim nabídli, že jim writeři zadarmo vytvoří z domu galerii,“ říká pořadatel Martin Levý. Většinu ze 17 ploch poskytli soukromé osoby, dále Dopravní podnik hl. m. Prahy a Národní divadlo. Magistrát na festival přispěl částkou 50 tisíc korun.

Podle některých kritiků byl festival pro streetartovou scénu vykročením vstříc byznysu. Pořadatelé však podle vlastních slov měli jiný záměr. Chtěli změnit pohled veřejnosti na graffiti a případně se pokusit o legalizaci nových městských ploch. Podle Blanky Čermákové z organizačního týmu festivalu sice žádné nové „legály“ v Praze zatím nepřibyly, ale než vyprší roční smlouvy o pronájmu festivalových zdí, budou pořadatelé s majiteli o jejich legalizaci jednat.

Výstava Names v Trafačce končí 13. října. Do té doby lze také po internetu hlasovat v divácké soutěži.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné