Florencie – Na 6. mezinárodním bienále současného umění ve Florencii, které proběhlo v týdnu od 1. do 9. prosince, zazářili v kategorii Nová média Federico Díaz a Jakub Nepraš. Díaz (*1971) zvítězil s šestiminutovým interaktivním videem Sakura. Nepraš (*1981), letošní držitel ceny Premio Euromobil z veletrhu Arte Fiera v Bologni, získal třetí cenu za videomalbu Liana. Oba umělci se na podzim účastnili výstavy Prostor pro intuici, kterou pořádala v Domě U Zlatého prstenu Galerie hlavního města Prahy. Díaz i Nepraš používají nové technologie, vůči kterým jsou zároveň patřičně kritičtí.

Díazova Sakura, která měla premiéru v roce 2005 na festivalu Ars Electronica v rakouském Linzi, byla k vidění také v pražském Muzeu Kampa. Hudební spolupracovník projektu, Floex, považuje za hlavní téma „ztrátu emocí a svobody v globálním světě technologií“. V instalaci exploduje elegantnímu muži v bílém obleku hlava.

Autor popisuje Sakuru takto: „Instalace představuje náš paradoxní vztah ke globálním technologiím. Lidé dnes musejí žít v symbióze s technologií, která do určité míry přebírá funkce lidského těla. Tělo jako důsledek digitalizace mizí a člověk se stává součástí databází. Sakura současně odkazuje k samurajské tradici, kdy se bojovník musí rozhodnout na své cestě. Vzniká tak napětí mezi oddaností a vzdorem.“ Zájemce o Díazovu práci odkazujeme na stránky www.e-area.cz.

Florentské bienále bylo založeno v roce 1997 a probíhá každé dva roky v renesanční pevnosti Fortezza da Basso. Z českých umělců byli v minulých letech oceněni malíři Pavel Besta a Roman Franta, Daniel Pešta (grafika, design a kombinovaná média) a Petra Růžičková (nová média). Výrazným úspěchem bylo v roce 2005 druhé místo Tomáše Kobolky v kategorii malba.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné