Hlavně hrady

Josef Ledvina staveniště říjen 2016

Náměšť nad Oslavou – Letos potřetí rozdal Národní památkový ústav ceny Patrimonium pro futuro, jež jsou udíleny za úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce. Obzvláště dobře si tentokrát vedly hrady, tvrze a pevnosti, došlo ale i na renesanční vrata.

V kategorii záchrana památky byli oceněni Bedřich Loos a občanské sdružení Hartenberg za záchranu zříceniny hradu Hartenberg, v kategorii obnova památky, restaurování Václav Veřát s kolektivem za restaurování renesančních vrat a nástěnných maleb na průčelí hlavní brány kláštera Vyšší Brod a v kategorii prezentace hodnot si cenu odnesl za svou činnost spolek Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV.

Vedle toho byly uděleny dvě zvláštní ceny generální ředitelky. Za obnovu omítek a výměnu střešní krytiny středověké tvrze v Sudkově Dole ji získali majitelé Eva a Ivo Laurinovi a za záchranu tvrze v Hradeníně ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink. Držitelem zvláštní ceny Památky děkují, o níž rozhoduje veřejnost formou on-line hlasování, se letos stal David Hamza, jenž se zasloužil o záchranu zříceniny hradu Templštejn u Jamolic.

„Cenou Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe chceme zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o to přičinili. Očekávám, že právě díky ceně NPÚ se o zásluhách vlastníků, investorů nebo tvůrců těchto obecně prospěšných počinů nebo akcí dozví mnohem víc lidí, a že se tak uskutečněné projekty dočkají zaslouženého uznání a popularity,“ uvedla k udíleným oceněním ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Odborná porota má zjevně v oblibě památkářské úspěchy spojené se silným příběhem kolektivního i individuálního odhodlání. To rozhodně platí o ocenění pro Bedřicha Loose, který o záchranu zříceniny Hartenberg usiloval už na konci 90. let. Tehdy začal s její obnovou pomocí historických stavebních postupů a technik. Hrad se postupně stal centrem studentského dobrovolnictví, od roku 2000 zde probíhají mezinárodní kempy za účasti dobrovolníků z celé Evropy i z Latinské Ameriky, Spojených států a dalších zemí. Stavební huť, jež na místě vznikla, využívá práce sociálně vyloučených, dlouhodobě nezaměstnaných a jinak znevýhodněných občanů. Spolek pečující o josefovský ravelin vznikl už v roce 1994. Vedle údržby samotné stavební památky shromažďuje autentické dobové prvky, jako jsou vrata nebo zbraně a oděvy. Jeho činnost se postupně rozrůstá o aktivity spojené s oživováním vojenské tradice Josefova a s popularizací vojenské historie.

Maximálně dva kandidáty pro každý kraj na ocenění Patrimonium pro futuro nominují zaměstnanci regionálních pracovišť NPÚ. Letos bylo ve čtyřech kategoriích navrženo celkem 25 subjektů, přičemž do kategorie Objev byl nominován jediný kandidát, a porota se v ní tak rozhodla ocenění neudělit.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné