Granty 2012

Jan Skřivánek zprávy březen 2012

Praha – Ministerstvo kultury koncem února zveřejnilo granty na letošní rok. Nezávislé grantové komise rozdělily na výtvarné umění v šesti různých kategoriích dohromady necelých 36,5 milionu korun. Uspělo 162 z 314 žadatelů. Nejvyšší částky dostaly Centrum současného umění DOX (2 miliony korun), Dům umění města Brna, Dům umění České Budějovice, Centrum pro současné umění Futura   (všechny tři instituce po 700 tisících korun), Galerie Jaroslava Fragnera a evropská cena pro absolventy vysokých uměleckých škol Start Point (shodně po 600 tisících korun).

Fakt, že mezi čtveřicí nejúspěšnějších žadatelů jsou dvě organizace zřizované městy, názorně odhaluje jeden z problémů stávajícího grantového systému ministerstva kultury. Zatímco v oblasti divadla a hudby má ministerstvo vyčleněný samostatný dotační program na podporu stálých souborů, takže o peníze z grantů pak soutěží hlavně menší subjekty, v oblasti výtvarného umění takovéto rozdělení neexistuje. Galerie a muzejní instituce provozované městy a kraji se ucházejí o stejný balík peněz jako nejrůznější občanská sdružení a nezávislé iniciativy. Na jedné straně například výstava Antonína Chittussiho chystaná Východočeskou galerií v Pardubicích, na druhé projekt občanského sdružení Sculpture Park Kraví hora na zmapování soch na brněnských sídlištích. V tomto případě sice uspěli oba žadatelé, je však zřejmé, že jde o zcela nesouměřitelné akce.

Stávající systém je nevýhodný nejen pro nezávislou scénu, ale i pro kamenné instituce. V letošním grantovém řízení například neuspěla mezinárodní výstava Europa Jagellonica, která se od května bude konat v Galerii Středočeského kraje. Důvodem nebyla nedůvěra grantové komise k tomuto projektu, ale to, že organizátoři žádali o tak vysokou částku, že by pak nebylo možné podpořit žádné jiné výstavy. Jak na portálu artalk.cz začátkem února upozornila novinářka Markéta Horešovská, dosud se také čeká na samostatný program na podporu akviziční činnosti muzeí a galerií, jehož zřízení vláda schválila již v roce 2004 a se kterým počítá i státní kulturní politika na léta 2009 až 2014. Důsledkem neexistence obou těchto programů podle Horešovské je, že výtvarné umění je ministerstvem ve srovnání s divadlem a hudbou podporováno výrazně nižší částkou.

Z nezávislých výstavních institucí vedle DOXu a Futury uspěly sdružení 4AM, které provozuje Galerii architektury v Brně, a pražská Fotograf Gallery (shodně 500 tisíc), dále pak Tranzitdisplay (380 tisíc), MeetFactory nebo ostravská Fiducia (shodně 350 tisíc korun). Poměrně výrazné částky získalo také několik komerčních galerií, na které se u nás občas stále ještě pohlíží skrz prsty. Letošní komise se však zjevně rozhodovala hlavně podle kvality výstavního programu. Galerie Svit dostala 400 tisíc, Hunt Kastner Artworks 300 tisíc, Galerie Caesar v Olomouci 220 tisíc a Galerie 1. patro 200 tisíc korun.

V kategorii výtvarných publikací a periodik obdržel nejvyšší dotaci časopis Ateliér (560 tisíc korun), následován Revolver Revue a Art+Antiques (shodně 380 tisíc korun). Vzhledem k částkám, které Ateliér dostával v předchozích letech, to pro list znamená výrazný propad. V roce 2011 jej ministerstvo  podpořilo částkou 1,8 milionu korun a podle šéfredaktorky Blanky Jiráčkové je bez dotace minimálně 2 miliony korun další existence listu ohrožena. Jeho případný zánik by podle ní pro obor znamenal katastrofu. V bodovém hodnocení grantové komise nicméně Ateliér skončil až na 11. místě.

V půlce února se rozhodovalo také o grantech rozdělovaných pražským magistrátem. Z výtvarných institucí město přiznalo největší dotaci Centru současného umění DOX (5 milionů), mezinárodnímu centru pro umění a nové technologie CIANT (750 tisíc) a Karlín Studios (400 tisíc korun). Další galerie Praha podporuje v rámci víceletých grantů. Zde magistrát přistoupil k plošnému 10% snížení původně přislíbených částek. MeetFactory tak na letošek dostane 5,85 milionu, Centrum pro současné umění Jelení 895 tisíc, Galerie Kritiků a Muzeum Kampa shodně po 720 tisících korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné