GP v krizi
Josef Ledvina staveniště červen 2016
Praha – Grand Prix architektů získal ateliér Chmelík & partneři za rekonstrukci Bílé věže v Hradci Králové. Do soutěže organizované občanským sdružením Obec architektů se letos přihlásilo jen 55 projektů, loni to bylo 88. S klesajícím zájmem ze strany architektů se Grand Prix potýká dlouhodobě. K letošnímu propadu přispěl i fakt, že Česká komora architektů pořádá první ročník konkurenční České ceny za architekturu. Její výsledky budou uveřejněny v listopadu, uchází se o ní celkem 476 architektonických děl.
Přes sedmdesát metrů vysoká renesanční Bílá věž je dominantou Hradce Králové. V rámci rekonstrukce, jež proběhla v uplynulých dvou letech, byly pietně restaurovány její historické části a do vyčištěného vnitřního prostoru pak vsazena současná konstrukce průběžného schodiště s podestami, doplněné výstavními a edukačními prvky. „Rekonstrukci věže šetrně doplnila přístavba pokladny, která v sobě ukrývá nejen pult obsluhy a informační centrum s interaktivními panely, ale také celé technologické zázemí sestávající z řídícího centra, serverovny a vzduchotechnických jednotek. Podařilo se tak vytvořit dokonalou symbiózu historické věže s moderní přístavbou pokladny,“ hodnotí porota.
V kategorii novostavba uspěl areál výzkumného centra ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech. To bylo slavnostně otevřeno loni v říjnu, do plného provozu má být uvedeno v roce 2018. Za jeho podobou stojí architektonický tým vedený Viktorií Součkovou z pražské pobočky studia Bogle Architects. Tvoří jej víceúčelová budovy a objekt laserové laboratoře, jež jsou uspořádány kolem átria a halového prostoru. Porota na celku ocenila především svěží rozrůzněnost fasád a materiálů.
Vzhledem k malém počtu přihlášených architektonických děl překvapuje relativně velký počet udělených ocenění. Mezinárodní porota, jíž předsedala Eva Jiřičná, jich napříč kategoriemi – vedle GP a novostavby, ještě interiér, architektonický design, rodinný dům, rekonstrukce, bez laureáta zůstala pouze kategorie krajinářská architektura – udělila čtrnáct.
Napětí mezi spolkem s dobrovolným členstvím Obcí architektů a oborovou organizací ČKA s akreditační pravomocí panuje delší dobu. V letech 2007 až 2010 byla Komora spolupořadatelem soutěže na další spolupráci se ale již obě organizace nebyly schopné shodnout. Na cenách GP je kritizována klesající prestiž, odrážející se v malé účasti i celkové nastavení soutěžních pravidel, k nimž patří i neproduktivní množství soutěžních kategorií, přihlašovací poplatek ve výši 2500 Kč nebo povinnost dodat s přihláškou i výstavní panel s prezentací projektu.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?