GP v krizi

Josef Ledvina staveniště červen 2016

Praha – Grand Prix architektů získal ateliér Chmelík & partneři za rekonstrukci Bílé věže v Hradci Králové. Do soutěže organizované občanským sdružením Obec architektů se letos přihlásilo jen 55 projektů, loni to bylo 88. S klesajícím zájmem ze strany architektů se Grand Prix potýká dlouhodobě. K letošnímu propadu přispěl i fakt, že Česká komora architektů pořádá první ročník konkurenční České ceny za architekturu. Její výsledky budou uveřejněny v listopadu, uchází se o ní celkem 476 architektonických děl.

Přes sedmdesát metrů vysoká renesanční Bílá věž je dominantou Hradce Králové. V rámci rekonstrukce, jež proběhla v uplynulých dvou letech, byly pietně restaurovány její historické části a do vyčištěného vnitřního prostoru pak vsazena současná konstrukce průběžného schodiště s podestami, doplněné výstavními a edukačními prvky. „Rekonstrukci věže šetrně doplnila přístavba pokladny, která v sobě ukrývá nejen pult obsluhy a informační centrum s interaktivními panely, ale také  celé technologické zázemí sestávající z řídícího centra, serverovny a vzduchotechnických jednotek. Podařilo se tak vytvořit dokonalou symbiózu historické věže s moderní přístavbou pokladny,“ hodnotí porota.

V kategorii novostavba uspěl areál výzkumného centra ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech. To bylo slavnostně otevřeno loni v říjnu, do plného provozu má být uvedeno v roce 2018. Za jeho podobou stojí architektonický tým vedený Viktorií Součkovou z pražské pobočky studia Bogle Architects. Tvoří jej víceúčelová budovy a objekt laserové laboratoře, jež jsou uspořádány kolem átria a halového prostoru. Porota na celku ocenila především svěží rozrůzněnost fasád a materiálů.

Vzhledem k malém počtu přihlášených architektonických děl překvapuje relativně velký počet udělených ocenění. Mezinárodní porota, jíž předsedala Eva Jiřičná, jich napříč kategoriemi – vedle GP a novostavby, ještě interiér, architektonický design, rodinný dům, rekonstrukce, bez laureáta zůstala pouze kategorie krajinářská architektura – udělila čtrnáct.

Napětí mezi spolkem s dobrovolným členstvím Obcí architektů a oborovou organizací ČKA s akreditační pravomocí panuje delší dobu. V letech 2007 až 2010 byla Komora spolupořadatelem soutěže na další spolupráci se ale již obě organizace nebyly schopné shodnout. Na cenách GP je kritizována klesající prestiž, odrážející se v malé účasti i celkové nastavení soutěžních pravidel, k nimž patří i neproduktivní množství soutěžních kategorií, přihlašovací poplatek ve výši 2500 Kč nebo povinnost dodat s přihláškou i výstavní panel s prezentací projektu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné