Gloria musaealis 2011
Praha – Desátý ročník ceny Gloria musaealis, pořádané Asociací muzeí a galerií ve spolupráci s Ministerstvem kultury, ovládla regionální muzea. Cenu za muzejní výstavu roku získala Moravská galerie v Brně za projekt Obrazy mysli – Mysl v obrazech. Na dalších příčkách se umístily stálá expozice Vlastivědného muzea Jesenicka s názvem Čarodějnické procesy v 17. století na Jesenicku a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně s projektem Po stopách Ing. Jana Karlíka.
Vedle široce koncipovaného mezinárodního projektu tak úspěch sklidilo také zkoumání místní historie. Instalace věnující se čarodějnickým procesům zaujala především svou interaktivní podobou a kladenské muzeum zase oslovilo porotu pojednáním prostoru galerie způsobem vlastním komiksovým příběhům. Celkem se do soutěže podle ředitelky Asociace Anny Komárkové přihlásilo čtyřicet devět muzeí a galerií s pětasedmdesáti projekty.
Muzejní publikací roku se stala monografie Gabriela von Maxe vydaná Západočeskou galerií v Plzni u příležitosti umělcovy loňské výstavy. Knihu galerie vydala ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae, které je podepsané také pod další oceněnou publikací Pražské módní salony 1900–1948, katalogem výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.
Nejširší kategorie Cena za muzejní počin byla udělena rozsáhlému projektu Terezínského muzea, které v loňském roce zpřístupnilo na internetu svůj archiv. Digitalizované dokumenty jsou připraveny k nahlédnutí na webových stránkách muzea, a to jak pro odbornou, tak laickou veřejnost. Zvláštní ocenění získala již jednou zmíněná Moravská galerie v Brně, a to za komplexní rekonstrukci Jurkovičovy vily v Brně-Žabovřeskách.
Instituce se do soutěže sami přihlašují a neúčast některých tak není pouze důsledkem nekvalitní produkce, ale i nezájmu o vnější reflexi. Cena se tradičně předává v předvečer dne muzeí. Podobně jako ten chce také Gloria musaealis upozornit především na roli muzeí a galerií při zpřístupňování kulturního dědictví. Laureáty cen vybírá odborná komise složená z akademiků i zaměstnanců muzeí. Z pražských institucí hlavní ocenění v desetileté historii ceny získala jen Národní galerie, které v předchozím ročníku zaujala výstavou Karla Škréty.
Vltavská filharmonie zná svého architekta
Irena Lehkoživová zprávy červen 2022
V úterý 17. května byly v pražském Centru architektury a městského plánování vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže na novou budovu filharmonie poblíž stanice metra Vltavská na levém břehu Vltavy. Ta by tak měla vzniknout do roku 2032 podle návrhu dánského...
Umění na Ukrajině během války
Tomáš Klička zprávy duben 2022
Ruská agrese na Ukrajině ohrožuje vedle lidských životů také památky a má pochopitelně silný dopad i na svět umění. V nebezpečí jsou sbírky a budovy ukrajinských galerií a muzeí a samozřejmě i životy jejich zaměstnanců.
Cena Jindřicha Chalupeckého mění pravidla hry
Noemi Purkrábková zprávy červenec 2021
Tendence ke změně pořádků se v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého objevovaly již delší dobu. Nejsledovanější česká cena pro mladé umělkyně a umělce mladší 35 let, které se doposud každoročně účastnilo pět finalistek a finalistů, z nichž odborná porota vybírala jednu...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?