GHMP na rozcestí

Jan Skřivánek zprávy září 2008

Praha – Rada hlavního města Prahy začátkem srpna vyhlásila výběrové řízení na místo ředitele městské galerie (GHMP). Uchazeči se mohou hlásit do konce září. Sestavením komise, která nového ředitele vybere, byl pověřen radní Milan Richter. Vítěz konkurzu má být znám do 21. října.

Ředitel galerie by podle představ radního Richtera měl být především manažersky orientovaný, vedle toho se počítá se zřízením funkce hlavního kurátora zodpovědného za odborné směřování galerie. Na toto místo má být rovněž vypsán konkurz, a to ještě před výběrem nového ředitele.

Sloučení městské galerie a muzea, pro které se v březnu vyslovil magistrátní výbor po kulturu a volný čas, podle vyjádření radního Richtera již není ve hře. „Slučování Galerie hlavního města s muzeem určitě padá. Ale to je přece již nějakou dobu známo,“ sdělil Richter bez bližšího vysvětlení Lidovým novinám.

Dlouho odkládanému výběrovému řízení na ředitele GHMP (radní Richter je měl původně připravit do 22. 5. 2007) předcházel v půlce července personální a organizační audit, který v galerii provedla společnost BNV Consulting. Jde o velice neprofesionálně zpracovaný dokument, u kterého nebyla dodržena ani tak elementární pravidla, jako je jasné stanovení cílů a problémů, které mají být řešeny. Rada města ředitelce GHMP přesto nařídila změny navrhované auditory neprodleně realizovat.

Petra Hoftichová, která je řízením galerie pověřena od loňského dubna, dala hned druhý den po zasedání Rady mimo jiné výpověď trojici dlouholetých kurátorů Karlu Srpovi, Olze Malé a Haně Larvové. Všem jim zároveň nabídla externí smlouvy. Zatímco Hana Larvová s externí spoluprací souhlasila a Olga Malá přijala místo za kurátorku odcházející na mateřskou, Karel Srp odmítl výpověď převzít a zároveň oznámil ukončení veškerých svých kurátorských projektů, které pro galerii původně připravoval.

V reakci na Srpovu výpověď přerušila spolupráci s galerií řada externích kurátorů – Karel Císař, autor aktuálního Bienále mladého umění Zvon, Lenka Bydžovská, spoluautorka loňské výstavy Jindřicha Štyrského, či Petr Vaňous, autor nedávné výstavy současné malby Resetting. Svou připravovanou výstavu na Staroměstské radnici na protest zrušil malíř Filip Černý. Proti personálním změnám v galerii se ohradila Uměleckohistorická společnost, Ústav dějin umění Akademie věd, Rada galerií a další odborná pracoviště.

Zda Petra Hoftichová v otázce konkrétních personálních změn jednala z vlastního rozhodnutí, či dostala za úkol zbavit se Karla Srpa, není zcela zřejmé. V první chvíli se zdálo, že smyslem změn je usnadnit plánované sloučení galerie a muzea. Po Richterově oznámení, že magistrát od tohoto záměru upustil, se zdá, že hlavním motivem byly osobní konflikty mezi Srpem a Hoftichovou, která do čela galerie nastoupila poté, co byl Srp ze dne na den z místa ředitele odvolán.

Chaotičnost kulturní politiky magistrátu a neblahý příklad pražského Obecního domu, který byl před časem transformován v akciovou společnost plně vlastněnou městem a následně zcela rezignoval na vlastní výstavní program, vyvolávají obavy, že hlavním cílem auditu nebyly personální a organizační změny, ale otevření otázky dalšího využití budov GHMP. Rozuměj možnost komerčního využití zámku Troja, Domu U Zlatého prstenu či Domu U Kamenného zvonu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné