Generační obměna
Johanka Lomová zprávy prosinec 2013
Praha – Novým rektorem pražské Akademie výtvarného umění bude sedmačtyřicetiletý umělec a pedagog Tomáš Vaněk. Ve středu 27. listopadu ho nejmenší možnou většinou 11 z 21 hlasů v prvním kole zvolil akademický senát AVU. Tomáš Vaněk v čele školy vystřídá dvaašedesátiletého historika umění Jiřího Kotalíka. V souvislosti s volbou se mluví o generační obměně, Vaněk je totiž prvním rektorem, který studoval po roce 1989. Vaňkovými protikandidáty byli vedle Jiřího Kotalík prorektorka pro zahraniční záležitosti Anna Daučíková a prorektor pro studijní záležitosti Vladimír Kokolia.
V rektorském volebním programu Vaněk zdůrazňuje, že AVU by se měla více soustředit na svůj vnitřní chod. „Připadá mi, že Akademie výtvarných umění zanedbává sama sebe,“ říká. Ve volebním programu dále čteme především o profesionalizaci školy. Důležité je podle něj otevření vnitřní i vnější diskuze „o funkci tradice ve vztahu k současnému světu“. S tím souvisí i veřejná funkce školy. „Dovedu si představit situaci, pokud se vedení AVU spolu s profesorským sborem shodne na názoru, že se ve společnosti děje něco nesprávného, měla by to AVU dát najevo,“ čteme v programu.
V rámci vnitřní organizace nový rektor zdůrazňuje nutnost propojení instituce. Škola je dnes rozdrobena do dvaceti vzájemně diferencovaných ateliérů a nástrojem pro upevnění vnitřních vazeb by mohlo být posílení ateliéru malířské a sochařské přípravky, Digitální laboratoře a Katedry teorie a dějin umění, které slouží stejně všem studentům školy. Z Vaňkových materiálnějších cílů zmiňme dokončení rekonstrukce budov školy, započetí oprav Klubu AVU a snahu získat novou budovu pro uskladňování „artefaktů a dalších věcí“.
Zajímavý je nápad založit Nadaci AVU, která by sloužila jako další možný zdroj financování nejstarší umělecké školy v Čechách. Koncept známý především z anglosaských univerzit vychází z představy, že absolventi a podporovatelé školy, stejně jako mecenáši umění by skrze nadaci mohli školu podporovat. Přijímání soukromých darů je pro veřejné školy v tento okamžik problematické.
Vaněk se rozhodl kandidovat na rektora poté, co byl dva roky předsedou akademického senátu. V loňském roce inicioval snahu o odvolání rektora kvůli špatnému hospodaření a obcházení akademického senátu při schvalování rozpočtu. Hlasování o důvěře letos v lednu Jiří Kotalík nakonec ustál.
V současné době je Vaněk kandidátem na rektora AVU, rektorem se stane až po jmenování prezidentem. Pozice by se měl ujmout k únoru 2014 a funkční období je čtyřleté. Tomáš Vaněk studoval na akademii v letech 1990–97 v ateliéru Jiřího Sopka a Vladimíra Kokolii. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec a v roce 2001 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Od roku 2010 vede na Ateliér intermediální tvorby. Rozhovor s Tomášem Vaňkem přinesl Art+Antiques v lednu 2010.
Zachránkyně malby
Johanka Lomová zahraničí září 2018
U příležitosti svých šedesátých narozenin je Jutta Koether představena retrospektivní výstavou v mnichovském muzeu Brandhorst. Z bohatého spektra přístupů, které autorka od konce 80. let využívá, je zde k vidění především malba.
Ztracené sebevědomí
Johanka Lomová recenze duben 2018
Zhang Xiaogang a Wang Guangyi v GHMP / Výstavu čínských malířů v Galerii hlavního města Prahy by šlo jednoduše vztáhnout k aktuální politické situaci a vystavení prací Zhang Xioganga a Wang Guangyie chápat jako výsledek specifické formy česko-čínských zahraničních...
Psaní dějin uměním
Johanka Lomová výstava prosinec 2017
O kosmos hino kalo v Brně / Moravská galerie v Brně připravila v českém kontextu výjimečnou výstavu. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury ukazuje, jak vypadá umění, které reflektuje existenci romské menšiny. Divák je zde konfrontován s množstvím děl vztahujících se k...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?