Finalisté Chalupeckého
Johanka Lomová zprávy květen 2015
Praha – Dvacátý šestý ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCH) zná své finalisty. Z osmdesáti přihlášených umělců vybrala mezinárodní porota Vojtěcha Fröhlicha, Lukáše Karbuse, Barboru Kleinhamplovou, Pavlu Scerankovou a Pavla Sterece. Předsedkyně poroty, ředitelka Musea v Bronxu Holly Block vyzdvihla úroveň všech přihlášených umělců. „Jsme ohromeni kvalitou uměleckých děl vznikajících v České republice,“ píše se v tiskové zprávě.
„Výběr umělců pro tento rok představuje širokou škálu přístupů, práci v mnoha médiích i intermediální projevy. Bude zastoupena malba, práce na papíře, socha, instalace, video či performance dotýkající se řady motivů od krajiny po každodenní činnosti,“ zdůvodnila výběr zeširoka porota. Jejími členy jsou umělec Jiří Kovanda, ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, ředitel Astrup Fearnley Musea v Oslu Gunnar B. Kvaran, kurátorka a pedagožka AVU Pavlína Morganová, ukrajinská kurátorka Marina Shcherbenko a nově také ředitel ostravské galerie PLATO Marek Pokorný.
Pětice finalistů patří na současné scéně mezi dobře známé autory. Dva absolventi pražské akademie Pavla Sceranková a Pavel Sterec jsou ve finále Chalupeckého ceny již podruhé. Jejich studijně mladší spolužačka, čerstvá absolventka AVU Barbora Kleinhamplová, se v loňském roce účastnila ceny Start Point a ani další absolvent pražské umělecké školy Vojtěch Fröhlich není na scéně nováčkem. O něco méně známým jménem je jen Lukáš Karbus, absolvent brněnské FaVU VUT. Jeho práce byla podrobněji představena v Praze, v Polansky Gallery letos v zimě.
Tisková konference CJCH byla první po nástupu Kariny Kottové do funkce ředitelky ceny a setkání se tak naposledy účastnila Lenka Lindaurová, která v krátké promluvě shrnula zlomové okamžiky nedávné historie CJCH, v jejímž čele posledních pět let stála. Lindaurová vyzdvihla spolupráci s J&T Bankou a celkovou profesionalizaci ceny. Nová ředitelka do budoucnosti zdůraznila především výstavy finalistů CJCH v zahraničí, nutnost komunikace se zahraničními kurátory a také zájem o osobnost samotného Jindřicha Chalupeckého, od jehož smrti letos uplyne 25 let.
Zatímco v posledních dvou letech se výstava finalistů konala v Národní galerii, letos proběhne v Moravské galerii, která podle slov Ondřeje Chrobáka plánuje aktivní účast při její přípravě. Ve srovnání s loňským ročníkem by tak umělci měli mít k dispozici více finančních prostředků na vytvoření samotných děl. Výstava finalistů bude probíhat od 25. září do 3. ledna. Slavností předávání se uskuteční 20. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno, režie se nově ujme Ivan Buraj, umělecký ředitel HaDivadla.
Paralelně s výstavou finalistů uspořádá pražská Národní galerii bilanční přehlídku dvaceti pěti let ocenění. Výstava má být podle slov jejího kurátora, hlavního kurátora NG Adama Budaka přehlídkou výroční, nikoli však výstavou výhradně oslavnou a nekritickou. Na tiskové konferenci Budak nastínil strukturu přehlídky, která chce prizmatem institucionální kritiky sledovat anatomii ceny.
Finalisty slovenské obdoby CJCH, Ceny Oskára Čepána budeme znát nejdříve v červnu, již nyní však můžeme s notnou dávkou pravděpodobnosti prohlásit, že jejich věkový průměr bude vyšší než v letech uplynulých. Nově totiž byla věková hranice uchazečů posunuta z 35 na 40 let. Posunem hranice dává cena signál, že již není oceněním pro umělce na počátku kariéry. Připomeňme si, že celosvětově nejproslulejší cena pro umělce Turner Prize je určena umělcům do 50 let. Průměrný věk jejích laureátů za posledních deset let je 43 let.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?