Editorial
Pepa Ledvina editorial listopad 2020
Muzeum Aleše Hrdličky si odneslo zvláštní ocenění v soutěži Gloria musaealis. O letošním udílení tradičních Glorií se dočtete více ve zprávách.
Mě ale zaujala speciálně tato cena, protože jsem si při přečtení jména česko-amerického fyzického antropologa vzpomněl na to, že jsem o něm cosi četl na nějakém americkém zpravodajském portále a že z toho, co jsem se tam dočetl, nevyšla Hrdličkova persóna zrovna nejsympatičtěji. Něco, někde, před časem… Jak vidno, má vzpomínka neměla zrovna nejpevnější obrysy, naštěstí ale máme internet, který nezapomíná. Chvilka s googlem vedla k nalezení inkriminovaného textu. Publikoval jej Washington Post v roce 2016, věnován byl tehdy čerstvě vydané knize Bone Rooms s podtitulem From Scientific Racism to Human Prehistory od amerického historika Samuela Redmanna (Harvard University Press). Knihu samotnou jsem nečetl, nezbývá mi tedy než se spokojit s jejím novinovým resumé. V něm se o českém rodákovi píše jako o v zásadě toxické figuře, Hrdlička měl být spjat s eugenickým hnutím a měl ve velkém podporovat „drancování lidských ostatků“.
Přiznávám, že o tématu prakticky nic nevím, ale kontrast s tím, jak je Hrdlička prezentován v tuzemských médiích, je zarážející. Například ČTK loni u příležitosti 150. výročí jeho narození publikovala text, kde se o Hrdličkovi píše jako humanistovi a demokratovi, který razil názor, že „lidské rasy mají jednotný původ, a tudíž jsou si rovné“. Těším se, že si v následujících týdnech trochu ujasním, jak to se slavným dr. Hrdličkou doopravdy bylo. A pokud se dozvím nějaké pikantnosti, určitě se zde o ně s vámi podělím. Stay tuned!
Editorial
Pepa Ledvina editorial říjen 2020
Problematika umění ve veřejném prostoru je dlouhodobě v centru pozornosti a pochopitelně se jí věnuje i Art Antiques. V poslední době mediální prostor zaplavovaly především všemožné informace o boření pomníků všemožných velikánů více či méně namočených ve zvěrstvech...
Moc roztomilosti
Pepa Ledvina téma květen 2024
Roztomilost hýbe internetem už čtvrt století, v posledních letech pak začíná úspěšně dobývat i ediční plány a výstavní programy. Jak si vysvětlit tento úspěch velkých očí a buclatých tvářiček? Jakou roli v něm hraje biologie a jakou prostředí sociálních sítí?...
Black Lives Matter po Česku
Pepa Ledvina zprávy červenec 2020
Po vraždě afroameričana George Floyda zasáhla nejen Spojené státy americké, ale také řadu evropských metropolí vlna protestů proti rasové diskriminaci. Součástí hnutí Black Lives Matter bylo i odstraňování kontroverzních pomníků z veřejného prostoru.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?