Dva pražské festivaly
Pod názvem Vidět a věřit probíhá v Praze čtvrtý ročník Fotograf festivalu, v rámci něhož můžete do konce října navštívit desítky výstav pojednávajících široce nastavené téma vztahu fotografie a skutečnosti. Od pátku 10. října do soboty 18. října se v metropoli uskuteční také 19. ročník festivalu 4+4 dny v pohybu.
V DOXu, galerii AMU nebo třeba galerii NTK naleznete výstavy, které vybízí především k úvahám nad autentičností fotografického záznamu a nad povahou mechanismů ovlivňujících naše vidění, k hledání hranice mezi skutečností a jejím zobrazením. Zároveň láká ke vstupu do pomyslného prostoru za zrcadlem, ukazuje fotografii jako důkazní materiál pro vědou nepopsané jevy a znejasňuje hranici mezi přirozeným a nadpřirozeným.
Obraz zachycený na fotografii máme tendenci chápat jako zrcadlo skutečnosti. Toto fotografické privilegium, totiž že fotografii vnímáme jako důkazní materiál, lze pak snadno využít pro manipulaci diváka, který je připraven zobrazené skutečnosti věřit. Není proto divu, že vztah fotografie k okultním vědám má bohatou a dlouhou historii. Ostatně pro jeden z úkonů při výrobě fotografií užíváme v češtině slovo s nápadně duchařskými konotacemi – fotografie se přece „vyvolávají“. A nejen to. U národů nezasažených technickou revolucí 19. století fotografie vzbuzovala děs a hrůzu. Fotografovaní mnohdy věřili, že jim může takový proces odejmout jejich duši, že oko objektivu má schopnost prohlédnout do jejich nitra, jak to v příběhu o Tajemném oku výpravně popisuje Otakar Batlička: „Kouzelná skříňka se na vás, muže, dívá svým skleněným okem. Dívá se do vašich očí a jimi vidí do vašich duší.“
Výraznou událostí jistě bude audio-vizuální-prostorové pásmo o spirituální fotografii připraveného Borisem Ondričkou ve spolupráci s DJ Hoškem, které proběhne 16. října od 23:00 v Colloredo-Mansfelském paláci (GHMP). Přehled výstav a přednášek naleznete zde.
Druhým festivalem, na který můžete zavítat od pátku 10. 10. do soboty 18. 10., jsou 4+4 dny v pohybu. Podobně jako v loňském roce, i letos probíhá v Paláci U Stýblů v rámci festivalu výstava, letos nazvaná Who is the Director?. V kurátorském výběru Krištofa Kintery a Denisy Václavové se představí na 40 umělců.
Festival 4 + 4 dny v pohybu proběhne kromě Paláce U Stýblů také v Divadle Archa (zahraniční taneční, pohybová a divadelní představení), divadle Ponec (premiéra souboru DOT504), Studiu Alta (premiéra představení Lenky Tretiagové a Light Studia nazvaného Karlík aneb zážitkový trenažér) a v bývalém Ústředí lidové umělecké výroby na Národní třídě, kde uvedou svůj jednorázový audiovizuální projekt Spam - Smrt Vladimír 518, Ondřej Anděra a David Vrbík. Více informací o celém programu na www.ctyridny.cz.
Schůzka k NG v poslanecké sněmovně 18. 9. 2019
zpráva tisková web
Dne 18. září 2019 se v Poslanecké sněmovně ČR uskutečnil diskusní kulatý stůl věnovaný poslání a aktuální situaci v Národní galerii v Praze, k němuž byli pozváni předsedou sněmovního podvýboru pro kulturu Martinem Baxou zástupci klíčových oborových institucí....
Osobností roku 2011 je Kintera
zpráva tisková web
Socha-lampa nazvaná Z vlastního rozhodnutí, kterou Krištof Kintera na začátku června loňského roku umístil v parku pod Nuselským mostem jako připomínku stovek lidí, kteří skokem z mostu ukončili svůj život, vynesla tomuto umělci ocenění Osobnost roku 2011.
Ranný Kokolia. Gratulujeme!
zpráva tisková web
Jubilejním desátým laureátem Ceny Michala Ranného, kterou od roku 1999 každé dva roky uděluje Moravská galerie v Brně, se stal Vladimír Kokolia. Cena mu bude slavnostně předána 4. září v tamním Místodržitelském paláci.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?