Collegium Bohemicum

Johanka Lomová zprávy listopad 2014

Ústí nad Labem – Ministerstvo kultury v návrhu rozpočtu na rok 2015 počítá s dotací 48 milionů korun na vybudování expozice Muzea německy mluvících obyvatel českých zemí v Ústí nad Labem. Pokud by expozice nevznikla, hrozí, že město bude vracet stamilionové dotace, které na vybudování muzea dostalo z Bruselu. Již tak napjatou situaci na konci léta vyhrotil pokus o odvolání Blanky Mouralové, dlouholeté ředitelky společnosti Collegium Bohemicum, která za muzeem stojí.

 

Kulturně vzdělávací vědecká společnost Collegium Bohemicum funguje od roku 2006 (viz článek Mileny Bartlové, který jsme publikovali před rokem; AA 2013/11). V roce 2011 byla dokončena rekonstrukce budovy městského muzea, v němž má „muzeum Němců“ sídlit, ve stejný rok proběhla také veřejná soutěž na architektonické řešení stálé expozice. Po vyčerpání peněz na rekonstrukci se však věci zadrhly a město ztratilo o celý projekt zájem.

Přislíbená štědrá dotace od ministerstva a také pojetí koncepce expozice jsou podle Blanky Mouralové důvodem, proč se někteří členové správní rady nyní neúspěšně pokusili o její odvolání. Devítičlenná správní rada se ze dvou třetin skládá ze zástupců zakladatelů společnosti (Statutární město Ústí nad Labem, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Společnost pro dějiny Němců v Čechách a Ministerstvo kultury), kteří pak volí zbylou třetinu.

Mouralová vedla tým podílející se na přípravě expozice od roku 2007 a pokus o své odvolání považuje za tah politický, nikoli odborný. V pořadu DV.TV z 16. září řekla, že o něj usilují především zástupci města a univerzity. Tu zastupuje například kontroverzní právník Jaroslav Kuba, který letos v senátních volbách kandidoval za stranu známého antisemity Adama B. Bartoše. Snahu o své odvolání proto Mouralová dává do souvislosti s „proevropskou koncepcí expozice“.

Pokud expozice nevznikne, hrozí, že město Ústí nad Labem bude muset Evropské unii vrátit dotaci ve výši 360 milionu korun, kterou získalo na rekonstrukci městského muzea s příslibem, že půjde o muzeum s nadregionálním charakterem, věnující se i českoněmecké problematice. Mouralová přitom zdůrazňuje, že má navržená expozice podporu především ve vládě a na ministerstvu kultury. To je patrné nejen z přislíbené dotace na příští rok a z faktu, že ještě letos ministerstvo, dle vyjádření Mouralové „přislíbilo tři miliony na nastartování realizační fáze“, ale také z ministrových veřejných vystoupení.

Nová expozice má mít přes 1500 m2 a návštěvníka má seznámit s osmisetletou historií českoněmeckého soužití. Příprava expozice však nebyla jedinou náplní činnosti Collegia Bohemica. Podle svých webových stránek společnost organizuje „vlastní i mezinárodní kulturní akce, podporuje vědeckou historickou práci (tematika soužití Čechů a Němců na českém území), vypisuje stipendia, vydává publikace a organizuje doprovodný vzdělávací program a výstavy. Organizuje také vzdělávací projekty pro základní a střední školy.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné