Chalupecký pro Artamonova s Klyuykovem

Kateřina Černá zprávy prosinec 2010

Praha – Cenu Jindřicha Chalupeckého za rok 2010 získala umělecká dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. Slavnostní vyhlášení proběhlo 24. listopadu v Centru současného umění DOX. Večerem stejně jako loni a předloni provázel Michal Pěchouček, který k této příležitosti natočil krátký film odehrávající se u hrobu Jindřicha Chalupeckého na pražských Olšanech. Cenu umělcům předal její spoluzakladatel, prezident Václav Havel. Výstava finalistů v Doxu potrvá do 17. ledna, společně s přehlídkou dosavadních laureátů a drobnou expozicí věnovanou myšlenkovému odkazu Jindřicha Chalupeckého (1910–1990).  

Laureáti Artamonov s Klyuykovem na výstavě v Doxu představují monumentální dřevěné modely strojů, nalezené v areálu Poldi Kladno. Tyto průmyslové fragmenty nijak neupravovali. Pouze je nainstalovali do určitých pozic a nechali působit „paměť Poldovky“. Instalaci doplnili dvěma malbami a promítáním diapozitivů. Porota ocenila jejich „inspirativní přístup k odkazu modernismu a postindustriální kultuře“. Dále uvedla, že ačkoli je jejich tvorba plná citací z dějin umění, nabízí přesný komentář k dnešku. Třicetiletý Artamonov a sedmadvacetiletý Klyuykov pracují ve dvojici od roku 2006. Oba jsou absolventy ateliéru Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Podrobnější profil jejich tvorby přineslo lednové číslo Art+Antiques.

Letošní finále Chalupeckého ceny bylo označováno za kvalitativně vyrovnané. Kromě laureátů se v něm objevili malíři Alice Nikitinová a Jakub Matuška, teoretik a umělec Václav Magid a dvojice David Böhm a Jiří Franta, která patřila k finalistům už loni. Na výstavě bylo patrné napětí mezi konceptuálním a expresivnějším přístupem, reprezentovaným malbou Jakuba Matušky. Ten byl horkým favoritem několika recenzentů. Příští rok proběhne finále Chalupeckého ceny v Brně. Tamní Dům umění se v pořádání akce střídá s pražskými institucemi od roku 2001, kdy ředitel Národní galerie Milan Knížák vykázal Chalupeckého cenu z Veletržního paláce.

Cena, která je určena umělcům do 35 let, byla poprvé udělena v roce 1990. Je nejstarším a nejprestižnějším oceněním svého druhu v České republice. Mladí umělci se do soutěže hlásí buď sami, nebo jsou nominováni širokou odbornou komisí. Tu tvoří 25 kurátorů, galeristů, pedagogů a historiků umění. Finalisty a vítěze vybírá mezinárodní sedmičlenná porota, která je volena na tři roky. Porotci hodnotí především portfolia, tedy celkovou dosavadní tvorbu autorů. Konečný verdikt ovšem může ovlivnit i výkon, který umělec podá na výstavě finalistů. Držitel Chalupeckého ceny tradičně získává 100 tisíc korun na realizaci výstavy nebo katalogu a stipendijní pobyt v USA. Letošní novinkou byl šek na 50 tisíc korun od společnosti mecenášů umění Triga.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné