Chalupáři podle Pěchoučka

Jan Skřivánek zprávy prosinec 2008

Brno – V pořadí devatenáctým Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se nečekaně stal dvaatřicetiletý slovenský výtvarník Radim Labuda, který žije a pracuje v Praze. Na výstavě finalistů v Domě Pánů z Kunštátu v Brně se prezentoval performancí, v rámci které nechal skupinu dobrovolníků odborně svázat ve stylu bondage (více o vítězi v rubrice Portfolio).

Favorizovaný Ondřej Brody u poroty propadl, neboť jeho dílo bylo – slovy jednoho z porotců – „příliš politicky korektní“. Brody vystavil obrazy obětí politického násilí v Číně, které nechal podle zaslaných fotografií namalovat v jedné z tamních malířských manufaktur. Dalšími finalisty byli Tomáš Moravec, Jiří Skála, Zbyněk Baladrán a Evžen Šimera. Nikdo ze zúčastněných, vítěze nevyjímaje, podle porotců nedostál svému potenciálu.

Hlavní hvězdou slavnostního vyhlášení Ceny, které se konalo v brněnské Redutě, byl nakonec moderátor Michal Pěchouček, sám laureát za rok 2003. Večerem provázel s lehkostí a vtipem, aniž by však ztratil ze zřetele, že má přece jen jít o významnou událost. „Je to cena, kterou si mladí umělci upřímně závidí. Jiné ceny, které by jí rády konkurovaly, tento lidský aspekt hřejivé závisti nemají,“ prohlásil mimo jiné Pěchouček. Jako moderátor se sám nabídl po loňském ceremoniálu v pražském klubu Roxy, jehož neformálnost hraničila s trapností.

Nejslabším momentem večera bylo bohužel vystoupení legendárního rakouského umělce Hermanna Nitsche, který Cenu předával spolu s Charlottou Kotík. Sedmdesátiletý Nitsch se ve své poněkud zmatené řeči vyznal z toho, že Praha mu přijede „vídenštější než Vídeň“ (což bylo myšleno jako pochvala) a publikum pozval k návštěvě svého muzea na zámku Prinzendorf.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné