Česko-slovenský antiobraz
Milena Bartlová téma prosinec 2008
Oslavy výročí státu, který si nevšiml, že už neexistuje / Výtvarné umění odjakživa patří mezi důležité součásti reprezentace politické moci. Máme-li oči k vidění, nabízí se nám ale kromě uměleckých obrazů i obrazy, které jsou „jenom“ komunikačním prostředkem. Kritika vizuální kultury oslav státního svátku může ukázat i něco trochu jiného, než co si přečteme v novinách: veřejná politická scéna není zvyklá hlídat si svou vizuální prezentaci tak pečlivě jako svět reklamy. Vidět je někdy i to, o čem se mlčí.
Umělci v božišti národa českého
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění červen 2022
Dále v tomto čísle najdete recenzi nové stálé expozice Dějiny (české národní) v rekonstruované budově Národního muzea. Tady se chci trochu podrobněji zastavit v ústřední slavnostní prostoře – Panteonu.
Rebelství jako pikantní koketerie
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění červenec 2021
Výstavní událostí roku je v Národní galerii Praha výstava Toyen, pojmenovaná Snící rebelka. Toto slovní spojení ukazuje rebelství malířky jako něco nereálného a snad i nezdařeného, subjektivního a psychologického, každopádně neškodného.
Smutná poznámka o kráse
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění březen 2020
Výstava Krásné Madony ze Salcburku: Litý kámen kolem 1400 v Anežském klášteře je výstava snů. Vrchovatě naplňuje mé vlastní sny, které jsem měla před čtyřiceti lety. Tehdy jsem se po studiu rozsáhlé české literatury usilovně prokousávala velkou monografií Karl-Heinze...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?