Čerevka čepanovcem

Josef Ledvina zprávy listopad 2013

Bratislava – Vítězem Ceny Oskára Čepana 2013 – ceny pro umělce se slovenským státním občanstvím, s ukončeným vysokoškolským vzděláním ve věku do třiceti pěti let – se stal Radovan Čerevka. Mezinárodní porota jej vybrala ze čtveřice finalistů (vedle Čerevky se jednalo o Erika Sikoru, Martina Vongreje, Zuzanu Žabkvovou). Laureát získává šestitýdenní rezidenční pobyt v International Studio & Curatorial Program (ISCP) v New Yorku a 2600 euro na následnou přípravu výstavy ve Slovenské národní galerii.

Radovan Čerevka patří k výrazným postavám slovenské umělecké scény mladší generace. Ve své tvorbě zkoumá vztah mezi vizuální a obsahovou stránkou současného globalizovaného zpravodajství. Poukazuje na stírání hranice mezi zábavním a zpravodajským průmyslem. Využívá při tom instalační postupy, video i digitální tisk imitující vizuál televizní či webové infografiky. Je rovněž členem umělecké skupiny Kassa Boys, jejíž instalace poukazující na pokrytectví politické garnitury vyvolala značný rozruch při zahájení festivalu Košice – Evropské hlavní město kultury. Mezi Finalisty Ceny Oskára Čepana se Čerevka objevil již v roce 2005.

Porota ocenila Čerevkův posun „k zvnitřňování problému bolestivých, ale pro masového diváka vzdálených konfliktů“, které představuje formou chlapeckých her na vojáky. „Přesto, že se v případě díla prezentovaného na výstavě, autor vrací zpět k poloze před tímto obratem, komise mu udělením vítězné ceny projevuje důvěru a chce ho podpořit v dalším rozvoji,“ představil pro agenturu SITA důvody výběru letošního laureáta Michal Stolárik z Nadácie – centra súčasného umenia, která cenu každoročně vyhlašuje.

Rozhodování o letošním „čepanovci“ nebylo snadné, samotná výstava finalistů představovala podle předsedy poroty Jiřího Ptáčka určité zklamání. „Komise se shodla na tom, že prezentace finalistů na výstavě nedosáhly úrovně prací, za která jsme je vybírali podle portfolií. To nás mrzelo, protože pro velkou část veřejnosti je výstava vždy hlavním vodítkem při utváření vlastních priorit i názoru na cenu jako takovou,“ říká Ptáček. Porota se tak při svém rozhodování držela striktně pravidel ceny, jež stanovují, že má být udílena na základě finalistovy tvorby v posledních třech letech. „Jsme odborná komise a k nahlédnutí jsme dostali materiály, které veřejnost neviděla. Může si je dohledat, ale neměla by naše rozhodnutí posuzovat podle jedné zkušenosti z výstavy,“ zdůrazňuje Ptáček.

Nakonec porota vybírala mezi dvěma favority – Radovanem Čerevkou a Erikem Sikorou. Relevantní argumenty bylo možné najít pro volbu jednoho i druhého. Pro Čerevku se rozhodla až po opakovaném hlasování. „Na jednu stranu jsme tedy konsensu nedosáhli, ale mohu s jistotou tvrdit, že po konečném rozhodnutí nikdo vztekle neodcházel. Radovan byl pořád jedním ze dvou, co komisi nejvíce zaujali,“ komentuje rozhodovací proces Ptáček.

Cena pro mladé slovenské umělce byla založena v roce 1996 z iniciativy zakladatelky a ředitelky americké nadace Foundation for a Civil Society. Pod současný názvem odkazujícím k slovenskému teoretikovi umění Oskáru Čepanovi je známa od roku 2001. V roce 2002 se cena stala součástí mezinárodní sítě obdobných soutěží pro mladé umělce ve střední a východní Evropě YVAA – Young Visual Artists Awards. Patří do ní i česká Cena Jindřicha Chalupeckého, jejíž letošní laureát bude oznámen v pátek 15. listopadu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné