Ceny Ministerstva kultury
Na konci října byla uveřejněna jména letošních laureátek a laureátů Cen Ministerstva kultury (respektive Státních cen, jak se část tradičně Ministerstvem kultury udílených cen jmenuje).
Květa Pacovská byla oceněna „za celoživotní uměleckou a edukační činnost v oblasti knižní ilustrace, designu a volného umění, která dotváří úplnost obrazu umělkyně světového významu“; Viktor Rudiš cenu získal za přínos v oblasti architektury a „za morální postoje a celoživotní dílo, kterým inspiroval další generace architektů a propojil brněnskou architektonickou scénu se scénou pražskou a libereckou“.
Květa Pacovská (1928) patří ke generaci umělců, která nastupovala na scénu v 60. letech minulého století. Mezinárodní renomé si vydobyla především jako ilustrátorka knih pro děti, za něž byla mimo jiné vyznamenána Cenou Hanse Christiana Andersena (1992), letos byla také uvedena do Síně slávy Czech Grand Design. V posledních letech se zaslouženě dostává zvýšené pozornosti také její volné tvorbě, loni Pacovská samostatně vystavovala v Colloredo-Mansfeldském paláci (GHMP) před pěti lety proběhla její retrospektiva v Městské knihovně (GHMP).
Viktor Rudiš (1927) je znám především jako autor brněnské Lesné, jednoho z našich vůbec nejzdařilejších sídlišť (spolu s Františkem Zounkem a dalšími, 1961–1968), které vychází z principů zahradního města. Spolu s Alešem Jenčekem a Vladimírem Pallou navrhl Rudiš také Československý pavilon na EXPO ’70 v japonské Ósace (libreto Jan Skácel). Od roku 1969 vedl jeden z ateliérů Stavoprojektu Brno a vytvořil zde svobodomyslné pracoviště, kde se zformovala skupina architektů pozdějšího spolku Obecní dům (Petr Hrůša, Petr Pelčák, Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Zdeňka Vydrová).
K výtvarnému umění má blízko i letošní laureát ceny za přínos v oblasti divadla – loutkoherec, režisér a ředitel plzeňského loutkového divadla Alfa Tomáš Dvořák. Udílení ministerských cen se tentokrát ze zřejmých důvodů obešlo bez obvyklého ceremoniálu, ten nahradila série biografických medailonů, které v prvním listopadovém týdnu postupně odvysílal kanál ČT Art. Součástí ocenění je finanční odměna ve výši 300 tisíc Kč.
Editorial
Pepa Ledvina editorial říjen 2020
Problematika umění ve veřejném prostoru je dlouhodobě v centru pozornosti a pochopitelně se jí věnuje i Art Antiques. V poslední době mediální prostor zaplavovaly především všemožné informace o boření pomníků všemožných velikánů více či méně namočených ve zvěrstvech...
Moc roztomilosti
Pepa Ledvina téma květen 2024
Roztomilost hýbe internetem už čtvrt století, v posledních letech pak začíná úspěšně dobývat i ediční plány a výstavní programy. Jak si vysvětlit tento úspěch velkých očí a buclatých tvářiček? Jakou roli v něm hraje biologie a jakou prostředí sociálních sítí?...
Black Lives Matter po Česku
Pepa Ledvina zprávy červenec 2020
Po vraždě afroameričana George Floyda zasáhla nejen Spojené státy americké, ale také řadu evropských metropolí vlna protestů proti rasové diskriminaci. Součástí hnutí Black Lives Matter bylo i odstraňování kontroverzních pomníků z veřejného prostoru.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?