Cena Věry Jirousové
V pondělí 25. února by Věra Jirousová oslavila 69. narozeniny. Z iniciativy Dušana Záhoranského, díky Mezinárodnímu centru současného umění MeetFactory a INI Gallery a ve spolupráci s Českými centry byl v letošním roce vyhlášen první ročník ceny pojmenované po této básnířce, kritičce a historičce umění.
Věra Jirousová na Bítově / 2. polovina 90. let / foto: Josef Chuchma
Cena Věry Jirousové si klade za cíl zviditelnit obor kritika umění a je vyhlašována ve dvou kategoriích. Na jedné straně chce ocenit dnes již zavedené autory s dlouholetou praxí, jejichž činnost je přínosem pro obor, na straně druhé upozornit na autory do 26 let, kteří s uměleckou kritikou teprve začínají. Oproti podobné ceně pro mladé, kterou uděluje časopis Frieze, mohou být do Ceny Věry Jirousové přihlašovány i již publikované texty.
Na cenu za dlouhodobé zásluhy musí být člověk nominován (jména kandidátů je možné zasílat do 28. února na adresu nominace@cenavj.cz), naopak kritici mladší 26ti let se hlásí sami zasláním svého publikovaného či nepublikovaného autorského textu referujícího o výstavě, která proběhla v roce 2012 (prihlasky@cenavj.cz do 31. března). O laureátovi pak rozhodne v obou případech schodná odborná komise.
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na jaře v MeetFactory. Vybraný etablovaný kritik obdrží putovní cenu, roční předplatné časopisů Art Review, Art+Antiques a FlashArt CZ/SK a týdenní výzkumný pobyt v jednom ze zahraničních měst, kde má své sídlo České centrum. Mladí kritici získají roční předplatné časopisů: Art+Antiques a FlashArt, týdenní pobyt ve Vídni v termínu konání ViennaFair 2013 a příslib otištění recenze na některou z tamnějších výstav. Lákavá je také spolupráce na přípravě a reflexi výstavy vybraného rezidenta MeetFactory. Další podrobnosti naleznete na stránkách zde.
Věra Jirousová vystudovala dějiny umění na pražské filozofické fakultě. Studium ukončila prací o Bohuslavu Reynkovi, jehož grafické dílo přímo vztahovala k jeho básnické tvorbě. Ještě během školy se stala tajemnicí Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu a na přelomu 60. a 70. let působila ve Výtvarné práci, kterou tehdy vedl Jiří Padrta. Po podpisu Charty 77 se stáhla do ústraní a až do roku 1989 žila s dětmi a krávou v Kostelním Výdří. V 90. letech připravila několik výstav, působila na Ministerstvu kultury a v Památníku národního písemnictví, přispívala do Lidových novin, Ateliéru i do Výtvarného umění. Na sklonku života byla redaktorkou internetového Deniku referendum (seznam článků Věry Jirousové). Z poesie zmiňme alespoň sbírku básní Co je tu, co tu není (Torst 1996).
Rozhovor s Věrou Jirousovou jsme přinesli v březnu 2009.
Zachránkyně malby
Johanka Lomová zahraničí září 2018
U příležitosti svých šedesátých narozenin je Jutta Koether představena retrospektivní výstavou v mnichovském muzeu Brandhorst. Z bohatého spektra přístupů, které autorka od konce 80. let využívá, je zde k vidění především malba.
Ztracené sebevědomí
Johanka Lomová recenze duben 2018
Zhang Xiaogang a Wang Guangyi v GHMP / Výstavu čínských malířů v Galerii hlavního města Prahy by šlo jednoduše vztáhnout k aktuální politické situaci a vystavení prací Zhang Xioganga a Wang Guangyie chápat jako výsledek specifické formy česko-čínských zahraničních...
Psaní dějin uměním
Johanka Lomová výstava prosinec 2017
O kosmos hino kalo v Brně / Moravská galerie v Brně připravila v českém kontextu výjimečnou výstavu. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury ukazuje, jak vypadá umění, které reflektuje existenci romské menšiny. Divák je zde konfrontován s množstvím děl vztahujících se k...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?