Cena Oskára Čepana pro Danielu Krajčovou
Noemi Purkrábková zprávy zima 2020
Laureátkou 25. ročníku Ceny Oskára Čepana se stala Daniela Krajčová, která byla do finále vybrána společně s Ludmilou Hrachovinovou, Kristiánem Némethem a Jozefem Pilátem.
Daniela Krajčová, držitelka Ceny Oskára Čepana, zdroj: artalk.cz
Hodnocení soutěže pro slovenské či na Slovensku působící umělce a umělkyně mladší čtyřiceti let letos proběhlo částečně v prostorách výstavy instalované v Nové Synagoze v Žilině, dílem však i online, a to kvůli přítomným pandemickým restrikcím. Ty znemožnily nejen veřejné vyhlášení ceny, ale i příjezd tří z pěti členů poroty, kteří tak díla posuzovali přes online stream.
Část porotců zůstala z loňského roku – historička umění, kurátorka a pedagožka Vjera Borozan (CZ), kurátor a teoretik Bartholomew Ryan (USA) a umělec a kurátor Jaro Varga (CZ/SK) – nově se k nim přidali kurátorka a publicistka Kathrin Bentele (CH), působící mj. v KW v Berlíně, a kritik, publicista a pedagog Jan Verwoert (NL, DE).
U Krajčové, která se především skrze kresbu a animaci zabývá kritickými situacemi různých etnicky či sociálně znevýhodněných skupin, ocenila porota především „veřejné zpřítomnění neviditelné práce při péči a výchově dětí a také domácích krizí a násilí na kresbách animovaných vytažením na šňůře na prádlo“ a vyzdvihla jejich výstižné ztvárnění a „pragmatickou moudrost“ vycházející z autorčiny osobní životní zkušenosti matky. Členové poroty však zdůraznili, že všichni čtyři finalisté zpracovali na vysoké úrovni „palčivé problémy“ způsobem, který jejich umělecká média „podrobil zkoušce“. Mezi další nelehká témata ročníku patřilo například sexuální zneužívání v církvi (Kristián Németh), komplikovaný a rozporuplný vztah moderního městského života a tradičního venkova (Jozef Pilát) nebo snaha otevřít divákům skrze fyzické performativní prvky jinak často nepřístupné médium malby (Ludmila Hrachovinová).
Samotná výstava finalistů v Nové synagoze stihla ještě 30. září oficiálně otevřít. Připravena byla pod dohledem ředitelky ceny a Nadácie – Centra súčasného umenia Lucie Gavulové a kurátora Viktora Čecha. Ten zdůraznil především potřebu tematizovat v umění společenské otázky a uvedl, že všechny finalisty spojuje snaha o intenzivní komunikaci s diváky, ať už skrze performativní vstupy nebo navazování dialogu na základě sdílených zkušeností. V kurátorském textu pak dodává, že například i za „tak zdánlivě autonomním estetickým tématem, jakým je fyzický vztah diváka k malbě, můžeme ve výsledku hledat podnět k aktivnějšímu lidskému postoji.“
Krajčová obdrží 5000 euro a rezidenční pobyt v New Yorku, přičemž po návratu ji čeká samostatná výstava. Převzala rovněž cenu vytvořenou vítězem minulého ročníku Erikem Sikorou. Cenu Oskára Čepana institucionálně zastřešuje Nadácia – Centrum súčasného umenia s finanční podporou platformy collective, která je od roku 2018 i jejím spoluorganizátorem, a programu Residency Unlimited, nadace Trust for Mutual Understanding a slovenského Fondu na podporu umenia. Je jednou z cen středoevropské mezinárodní sítě Young Visual Artists Awards.
Benátské bienále: Komu patří sny
Noemi Purkrábková výstava červenec 2022
59. ročník nejstaršího světového bienále výtvarného umění se nese v duchu feminismu, snění a kouzel. Co však dnes znamená chtít zakouzlovat svět?
Anton Vidokle
Noemi Purkrábková Václav Magid rozhovor prosinec 2021
S umělcem a zakladatelem platformy e-flux Antonem Vidoklem jsme se potkali v Šalounově vile na pražských Vinohradech – právě sem totiž nakrátko přijel jako vedoucí Ateliéru hostujícího pedagoga AVU pro zimní semestr. Hovořili jsme především o ruském kosmismu, jehož výzkumem...
Cena Jindřicha Chalupeckého mění pravidla hry
Noemi Purkrábková zprávy červenec 2021
Tendence ke změně pořádků se v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého objevovaly již delší dobu. Nejsledovanější česká cena pro mladé umělkyně a umělce mladší 35 let, které se doposud každoročně účastnilo pět finalistek a finalistů, z nichž odborná porota vybírala jednu...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?