Budoucnost Štvanice
Josef Ledvina staveniště prosinec 2013
Praha – Magistrát hlavního města vyhlásil výsledky architektonické soutěže na budoucí podobu Štvanice. Porota první místo neudělila. Na místě druhém skončil návrh ateliéru RKAW Radka a Lady Kolaříkových. O třetí příčku se podělili ateliér Josefa Chybíka a MOBA Studio. Vítězný návrh nabízí několik variant budoucí podoby ostrova, Štavnice si však má v každém případě zachovat zelený charakter.
Soutěž byla dvoukolová. V prvním kole vybírala porota složená z odborníků – mezi nimi architekt Josef Pleskot a historik architektury Petr Kratochvíl –, zástupců volených orgánů a magistrátu z 80 ideových návrhů. Ty pak muselo osm postupujících pro druhé kolo dále rozpracovat. Výsledky soutěže znalo město od května, jejich zveřejnění pozdrželo odvolání jednoho z účastníků prvního kola k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Všechny návrhy přijaté do soutěže jsou do 31. ledna k vidění na výstavě v Kafkově domě.
Součástí jedné z variant podoby ostrova v návrhu ateliéru RKAW je i „výraznější solitérní stavba mimořádného společenského významu“ s kapacitou 2000 míst a výškou 45 metrů. Odpovídá diskutované možnosti, že by na Štvanici mohl stát koncertní sál. Otevřený zůstává osud tenisového areálu s dominantními tribunami ze 70. let. Podle jedné z alternativ by mohly být zbořeny.
Další velkou neznámou je, kdy by měla revitalizace Štvanice proběhnout. Rozhodovat o tom bude zastupitelstvo hlavního města. Projektová dokumentace si vyžádá 35 milionů korun, město má zatím připraveno 15 milionů. Kolik bude stát samotná stavba a jak dlouho bude probíhat, bude záležet na tom, kterou variantu radní zvolí k realizaci. U jedné z nich se mluví o 400 milionech a 46 měsících. Se stavbou se bude moci začít až poté, kdy na ni budou v rozpočtu města schváleny potřebné finanční prostředky. To se však podle primátora Tomáše Hudečka nemusí povést v rozpočtu na příští, ale ani na přespříští či ještě ten následující rok.
Štvanice je největším pražským ostrovem. Jméno získala podle toho, že se na něm v 19. století pořádaly štvanice, to jest hony na divokou zvěř. V 30. letech na něm byl postaven hokejový stadion. Ačkoli památkově chráněn, byl zchátralý objekt předloni zbořen.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?