Bratislavská Kunsthalle
Silvie Šeborová k věci říjen 2014
Po devatenáctiletém úsilí slovenské výtvarné scény se Bratislava dočkala vlastní kunsthalle. Dům umění sousedské metropole otevřel v pátek 19. září výstavou Paradox 90. – kurátorské koncepce v období mečiarismu, jež prezentuje reinterpretace významných výstav, které proběhly na Slovensku na sklonku 20. století. Oč slavnostněji tato slova zní, o to je realita problematičtější.
Kunsthalle sídlí v budově Domu kultury na náměstí SNP. Jde o prostory, které jsou zájemcům o výtvarné umění dobře známé: koná se tu hned několik festivalů a přehlídek, zmiňme alespoň listopadový Měsíc fotografie. Přítomný čas je zde na místě, aktuální výstava má být na konci měsíce svěšena, aby byla po ukončení fotografické přehlídky zase znovu nainstalována. Bylo by možné předpokládat, že když byl pro Kunsthalle zvolen již existující prostor, dočká se – vzhledem k ambicím do Domu umění vkládaných – rekonstrukce. To by však byl omyl, vstupujeme do naprosto stejného prostoru, na jaký jsme byli po minulá léta zvyklí a nezachrání to ani červený koberec, květiny u vchodu či bílou látkou slavnostně potažené stoly. Chtělo by se říci, že když už Kunsthalle nemá opravené prostory, má alespoň dramaturgicky propracovaný výstavní program. Opět chyba lávky. Nad přípravou výstavy Paradox 90. dohlížel Juraj Čarný, jenž byl jedinou osobou, která se přihlásila do prvního, anulovaného, výběrového řízení na ředitele Kunsthalle.
Nové výběrové řízení by mělo proběhnout do konce letošního roku, kromě informace, že se do něj přihlásili tři uchazeči, však generální ředitelka Národního osvětového centra Jana Kresáková v rozhovoru pro server Artalk.cz nebyla ochotná prozradit žádnou další informaci týkající se jmen kandidátů, členů výběrové komise či termínu řízení. V současné době je šéfkurátorem galerie Richard Gregor, který se sem přesunul i s týmem svých spolupracovníků z Galerie Cypriána Majerníka, bývalé městské galerie, jejíž zrušení odhlasovali členové místního zastupitelstva městské části Bratislava – Staré Město v loňském roce a od té doby se galerie potýkala s existenčními problémy.
Když tedy slovenský básník Daniel Pastirčák přirovnával na slavnostním otevření kunsthalle k letišti, z nějž budou letadla odvážet slovenské umění do světa a to světové přivážet do Bratislavy, věta „Neobjednal som si žiadny let, takže vlastne neviem kam ideme, viem iba, že letíme.“ vyzněla palčivěji, než si pravděpodobně řečník sám uvědomoval. Jediným světlým momentem zůstává samotná výstava Paradox 90., které je sice vyčítána přílišná insiderskost a pro ty, kteří 90. léta nezažili na vlastní kůži, může vyznít příliš málo informativně, přesto ve spojení s obsáhlým dvojjazyčným katalogem doplněným o barevné fotografie jistou zprávu o předminulé dekádě přináší.
Dětská hřiště v galeriích
Silvie Šeborová téma únor 2024
Součástí českých galerií a muzeí umění se čím dál častěji stávají herny, interaktivní zóny či zkrátka prostory, které slouží nejen lektorským aktivitám, ale hlavně individuálním návštěvníkům s dětmi. Cílem je přilákat tuto skupinu do galerií, zprostředkovat jí...
Svědectví vetkané do vzoru látky
Silvie Šeborová recenze duben 2021
V Africe, především pak té subsaharské, se jednotlivé kmeny poznávaly podle způsobu pletení vlasů, jejichž úprava je výpovědí o pohlaví, věku či společenském postavení jedince, případně připomínkou životně důležité události jako je sňatek či narození dítěte.
Petr Veselý: I barva je materiál
Silvie Šeborová rozhovor červenec 2023
Petr Veselý patří k významným současným českým malířům. A to i přesto, že o své postavení nebojuje snahou se za každou cenu zviditelnit, prezentovat svoje názory a být viděn na co nejvíce výstavách. To ho spíš potkáte na vycházce se psem u jundrovských břehů Svratky. S...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?