Bez peněz do galerie nelez

Jan Skřivánek zprávy únor 2007

Praha/Londýn – Národní galerie od 9. ledna zavedla nový ceník vstupného, který znamená výrazné zlevnění. Vstupenka do Veletržního paláce, která dosud stála 250 Kč, je nyní o 90 Kč levnější. Nově NG zavedla také odpolední vstupné – po 16 hodině přijde návštěva Veletržního paláce jen na 100 Kč. Obdobně byly upraveny ceny vstupného i do ostatních expozic.

NG byla v minulosti kritizována, že má dražší vstupné než Louvre či Metropolitní muzeum. Loni v létě proto přišla s návrhem na zavedením volného vstupného do stálých expozic. Ministerstvo kultury žádost o navýšení rozpočtu NG, které by toto opatření umožnilo, odmítlo s tím, že jde o nesystémové řešení, které by ostatními příspěvkovými organizacemi mohlo být vnímáno jako diskriminační.

V prosinci při projednávání státního rozpočtu se NG neúspěšně pokusila prosadit tuto změnu prostřednictvím Poslanecké sněmovny. Návrh před poslanci přednesl Petr Bratský z ODS. Zrušení vstupného do stálých expozic NG by podle něj státní kasu přišlo na 10 milionů korun. Pro návrh se vyslovilo 73 ze 185 přítomných poslanců, 32 hlasovalo proti, ostatní – mezi nimi například i někdejší stínová ministryně kultury za ODS Miroslava Němcová – se zdrželi. Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák se hlasování vůbec nezúčastnil. Proti návrhu hlasovali poslanci napříč všemi politickými stranami.

„Socialisté a komunisté sice dávají pastelkovné, ale chtějí, aby děti a penzisté v galerii platili. Návrh Národní galerie v Praze tak zůstává nevyslyšen a uměnímilovní daňoví poplatníci tak budou muset za vstup do stálých expozic platit i nadále, což je zcela proti evropským trendům,“ komentoval výsledek pro ČTK generální ředitel NG Milan Knížák. K nápadu zrušit vstupné jej prý inspirovala návštěva londýnské Tate Modern. „V expozici jsou výstavy, které jsou placené, a ty, které ne. Viděl jsem, kolik lidí tam přichází a že se ten prostor stal jakousi veřejnou platformou,“ svěřil se Knížák letos v lednu ČTK.

Vláda Tonyho Blaira přitom zrušila vstupné do všech muzeí a galerií, jejichž zřizovatelem je stát, již před pěti lety. Dva týdny před hlasováním v české Poslanecké sněmovně zveřejnilo britské Ministerstvo kultury statistiky dokazující mimořádný úspěch tohoto opatření. Nikdo ze zastánců zrušení vstupného do pražské NG si jich však nevšiml. Bratský svůj návrh ve sněmovně obhajoval poněkud neohrabaným argumentem, že je v našem zájmu, aby si turisté z Prahy odváželi spíše katalog Národní galerie nežli ruské čepice a odznáčky, které se prodávají na Královské cestě.

Díky zrušení vstupného přišlo do muzeí a galerií v Londýně i v dalších britských městech za pět let 30 milionů návštěvníků navíc. Zatímco v roce 2001 například Národní muzeum v Liverpoolu navštívilo 700 tisíc lidí, v roce 2006 jich bylo o milion víc. Knížákem zmiňovaná Tate Modern loni přilákala více než 4,7 milionu návštěvníků. „Lidé mají zájem o náročnou kulturu a když odstraníte překážku, kterou představuje vstupné, přijdou a přicházejí jich miliony,“ komentovala 80% nárůst návštěvnosti britská ministryně kultury Tessa Jowellová.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné