Aha! Efekty
Radana Šafaříková úhel listopad 2012
Nedávno začal školský rok a, už tradične, odštartoval obdobie imatrikulačných ceremónií. Študenti Fakulty humanitních studií (a zrejme i mnohí iní) mali to šťastie, že pred slavnostným sľubom si mohli vypočuť prejav, ktorý mal potenciál dlhodobo rezonovať v ich mysliach. Ak, samozrejme, bola ich myseľ dostatočne otvorená a pripravená. Jednoduchým citoslovcom Aha! (ktoré i mňa vytrhlo z apriornej letargie a nedôvere k podobným prejavom) nazval rečník všetky momenty, presnejšie efekty, kedy študent pri bádaní narazí na prekážky, kedy ho osvedčené postupy pri riešení problému zradia a on musí k problému pristúpiť inak. Stratí na chvíľu pevnú pôdu pod nohami a zistí, že nie je možné v danom momente oprieť sa o overené, stabilné, preskúmané a dlhodobo zavedené istoty.
Dvořákova Vltava
Petr Šourek úhel říjen 2011
Blíží se dvořákovské výročí. Od Dvořáka budou dávat i Vltavu. Alespoň tu část jejího toku, která teče kolem rodného domku v Nelahozevsi.
Radost z definování
Miroslav Petříček úhel září 2010
Co je umění a co nikoli, to víme bezpečně, teprve stane-li se minulým a reprezentativní díla jsou zařazena do výpravných knih o dějinách umění.
Paměť a pomník
Felix Borecký úhel únor 2014
Americký filozof Edward S. Casey ve své knize Remembering. A Phenomenological Study ukazuje, že tradiční chápání paměti jako subjektivní vybavování replik minulých zážitků je pouze jedním a poměrně řídce se vyskytujícím typem paměti. V návaznosti na dlouhou linii kritiků...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?